Zřícenina hradu Trosky

Nejznámější dominantou Českého ráje je již z dálky viditelná zřícenina hradu Trosky, jež se tyčí na dvou izolovaných skalních blocích na vrcholu stejnojmenného vrchu v katastrálním území obce Troskovice v okrese Semily. 

Hrad byl založen zhruba v poslední třetině 14. století. Jeho zakladatelem byl Čeněk z Vartnberka. V roce 1399 postoupil král Václav IV. hrad pánům z Bergova. Trosky patřili k hradům, které se husitům nepodařilo dobýt (v letech 1424 a 1428).
Později se na hradě vystřídaly rody Šelmberků, Biberštejnů, Lobkoviců a Smiřických.

Trosky tvoří dvě věže - nižší Babu (47 m) a vyšší Pannu (57 m), vystavěnou na východním skalisku. Baba se obrací k přístupové severní straně rovným čelem, zatímco na opačné straně je její obvodová zeď zformovaná polygonálně. Panna má tvar hranolu a rozšiřuje stavbu k východu. Plnila funkci nejvýše položeného a zcela nepřístupného útočiště hradu.
Objekty vnitřního hradu, opevněného hradební zdí, jež uzavírala dvě nádvoří byly situovány mezi oběma vyvřelými suky propojenými nižším skalnatým sedlem.
K důležitým provozním objektům vnitřního hradu patřila kovárna, zjištěná archeologickým výzkumem.

Ve 20. století byla zřícenina upravena tak, aby mohla být přístupná veřejnosti.

V roce 2000 byla věž Baba upravena na rozhlednu, ze které je nádherný, ničím nerušený kruhový výhled na Krkonoše, Lužické hory, Milešovku, Ještěd, Tábor, Ralsko, Říp, Bezděz, Hrubou Skálu, Černou Studnici nebo Mladou Boleslav.

Kdo přijede autem může zaparkovat na odstavném parkovišti pod hradem.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele