Botanické zahrady a parky

Parková plocha v Ostravě-Svinově

Zelenající stromy, bohaté květnaté louky, domečky pro hmyz, budky pro ptáky či krmítka si můžete užívat na parkové ploše o téměř 3000 m2 v městské části Ostrava-Svinov, jež byla kompletně revitalizována v roce 2020.

Park Petra Bezruče v Klimkovicích

Park Petra Bezruče je zeleným srcem Klimkovic a nachází se za klimkovickým zámkem a kostelem sv. Kateřiny, podél potoka Polančice v okrese Ostrava-město v Moravskoslezském kraji.

Park Střelnice v Bílovci

Na okraji města Bílovec v Moravskoslezském kraji se nachází lesopark s rozlohou téměř 42 000 m². Krásnou procházku v krytu vzrostlých stromů si zde můžete dopřát v kterémkoliv ročním období.

Smyslová zahrada v Rudce u Kunštátu

Od roku 2009 vzniká v Rudce u Kunštátu smyslová zahrada, která byla původně určena pro nevidomé a slabozraké. Vyzkoušet si své smysly, zde mohou stejně tak i lidé vidící, kteří dočasně přijdou o zrak pomocí klapek na oči.

Zámecký park v Letovicích

Rozsáhlý zámecký park v Letovicích o rozloze 27,6 ha v anglickém stylu s romantickými úpravami se řadí k nejcennějším přírodním památkám okresu Blansko. Nachází se na severní a západní straně hradského kopce, svažující se k řece Svitavě.

Přírodní památka Turkov v Ostravě

Uprostřed městské zástavby v Ostravě se nachází chráněné území o rozloze 20,12 ha - přírodní památka Turkov. Nachází na rozhraní tří ostravských městských obvodů Třebovice, Poruba a Martinov jejichž hranice jsou vyznačeny hraničními žulovými kameny.
V roce 1993 byl Turkov coby nejvýznamější biotop na území města vyhlášen jako přírodní památka.

Kozmické ptačí louky

U obce Kozmice na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy naleznete rozlehlou mokřadní lokalitu o rozloze 65 hektarů pojmenovanou Kozmické ptačí louky.
Jedná se o komplex nivních psárkových a ostřicových luk v nadmořské výšce 219 - 220 m.

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum Nový Dvůr se nachází v Moravskoslezském kraji nedaleko města Opava v místní části obce Stěbořice.