Jeskyně, propasti a skalní útvary

Obří skály v Jeseníkách

Nápadná skaliska Obří skály jsou rozsáhlým skalním útvarem, jež leží přibližně 7 km jihozápadně od města Jeseník a jsou vedlejším vrcholem Šeráku (1351 m n.m.), tyčící se nad Vražedným potokem a leží na okraji NPR Šerák – Keprník.

Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu

Nedaleko města Kunštátu, na okraji obce Rudka, v nitru kopce zvaného Milenka se nachází unikátní dílo inspirované českou historií - uměle vytvořená jeskyně Blanických rytířů.

Sopečné Rázovské tufity

Přírodní památka Rázovské tufity se rozkládá v blízkosti obce Razová v rozsáhlém opuštěném lomu nedaleko vodní nádrže Slezská Harta o výměře 1,06 ha.

Lávovy suk Červená hora

Uprostřed odtěženého čedičového lomu vystupuje ze země lávový suk, jako pozůstatek sopečné činnosti. Červená hora (749 m.n.m) byla totiž přibližně před 2 miliony let aktivním stratovulkánem.

Jerlochovické stěny

Pískovcová skalní stěna nad levým břehem v údolí Husího potoka se nachází v bývalé pískovně. Její délka dosahuje téměř 150 metrů při výškách od 7 do 12 metrů.

Hranická propast

Nejhlubší propast v České republice a od roku 2016 také nejhlubší zatopenou propastí světa s hloubkou neuvěřitelných 473,5 metrů včetně její zatopené části (404 metrů).

Propast Macocha

Macocha (součást komplexu Punkevních jeskyní) je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a je největší propastí tohoto typu ve střední Evropě. Nachází se v katastrálním území obce Vilémovice v Jihomoravském kraji.