Stará (Přední) synagoga byla postavena v barokním slohu v letech 1639–1642 a tvoří severní frontu dnešního Tichého náměstí v Třebíči.
Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta a v dnešní době je využívána k jako památkový objekt s návštěvnickým provozem, k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.
Drobná volně stojící návesní kaple téměř čtvercového půdorysu pochází ze 70. let 19. století a v roce 2006 celkově opravena a znovu posvěcena.
Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích je jednou z nejkrásnějších památek venkovského baroka, kde je obdivováno jak samotné architektonické řešení kostela, tak i jeho vnitřní umělecká výzdoba a zasazení do okolní krajiny.
Kostel svatého Víta je římskokatolický farní kostel v obci Sedlec u Mikulova v okrese Břeclav a je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Uprostřed obce Tasovice stojí kaple zasvěcená sv. Trojici, která byla postavená v roce 1858. V kapli se konají katolické bohoslužby při příležitosti pouti.
První písemná zmínka o kostelu ve Ptení pochází z 15. století. Tento v jádru gotický jednolodní kostel, byl počátkem 18. století rozšířen a následně barokně přestavěn a také upravován v 19. století.
Znojemská hradní rotunda, prohlášená v roce 1962 národní kulturní památkou, patří k nejstarším a nejzajímavějším architektonickým památkám v České republice.
Kostel svatého Cyrila a Metoděje se nachází v obci Řenče, jihozápadně od Plzně a byl postaven mezi lety 1869–1878 v pseudorománském slohu. Jedná se o nejvýznamnější stavbu v obci, která byla prohlášena kulturní památkou.