Kostely a kaple

Kostel sv. Mikuláše v Dobešově

Novorománský kostel sv. Mikuláše v obci Dobešov byl vystavěný v letech 1854–1855 a nahradil tak dřevěný kostelík z roku 1485.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Heřmánkách

Hřbitovní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Heřmánkách nechala vybudovat v letech 1781–1783 po smrti fojta Karla Fischera jeho žena, která rovněž založila i hřbitov.

Kostel Nejsvětější Trojice v Ostravici

Římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice nacházející se v severní části obce Ostravice byl postaven v letech 1788–1789 a posvěcen a předán do užívání na podzim roku 1790. Byl vybudován v tzv. pololidovém slohu, připomínající baroko, jako jednolodní oddělená stavba s rovným stropem.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Svatoňovicích

Jednolodní pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice ve Svatoňovicích v Moravskoslezském kraji byl vystavěn v druhé polovině 17. století pravděpodobně na místě staršího menšího kostelíka nebo kaple. 

Kostel sv. Ignáce z Loyoly v Malenovicích

Významnou kulturní památkou obce Malenovice (Borová) a širokého okolí je barokní kostel sv. Ignáce z Loyoly (zakladateli řadu jezuitů) vysvěcen v roce 1673, který se tyčí na kopci Borová pod Lysou horou.

Kaple sv. Antonína v Klokočůvku

Kapli sv. Antonína v Klokočůvku nechal zřídit Franz svobodný pán von Wippler tehdejší majitel Klokočova a Klokočůvku, protože byl bohabojný a nechtěl se za pobytu v Klokočůvku vzdát účasti na bohoslužbách.

Kostel sv. Ondřeje v Klokočově

Hřbitovní klasicistní jednolodní kostel sv. Ondřeje v Klokočově byl postaven v letech 1806-1810 na místě staršího kostela z roku 1555. Nese prvky baroka a má prostou výzdobu interiéru.

Husova kaple s Winklerovou zvonící v Ostravici

Funkcionalistická Husova kaple od Alfréda Farníka se nachází v Ostravici a slavnostně byla otevřená v roce 1937 prvním biskupem církve Československé husitské, Ferdinandem Stiborem.

Kostel sv. Anny v Polance nad Odrou

Novogotický jednolodníkostel svaté Anny se štíhlou průčelní věží byl vystavěn v letech 1892 - 1893nachází sev ostravském městském obvodu Polanka nad Odrou.