Kostely a kaple

Kostel sv. Bartoloměje v Klenovicích na Hané

Dominantu obce Klenovice na Hané nacházející se v Olomouckém kraji nedaleko Prostějova tvoří Kostel sv. Bartoloměje.

Poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné v Krnově

Nad městem Krnov na tzv. Předním cvilínském kopci se majestátně tyčí dvouvěžový červenobílý barokní poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné.

Klášter minoritů s kostelem sv. Ducha v Opavě

Dominantou východní části historického centra města Opavy na Masarykově ulici je bezpochyby bývalý minoritský klášter založený patrně kolem roku 1238 s přilehlým barokním chrámem sv. Ducha, jehož výstavba se datuje přibližně do 80. let 13. stol.

Kostel sv. Bartoloměje v Odrách

Farní kostel sv. Bartoloměje v Odrách byl vystavěn mezi lety 1398–1415 a tuto dataci dokládá znak pánů z Kravař na svorníku klenby v kněžišti. Již v minulosti na tomto místě stával starší dřevěný kostelík.

Kostel sv. Jakuba ve Frýdku-Místku

Místecký kostel zasvěcený sv. Jakubovi Většímu s nezaměnitelnou červenobílou omítkou je dominantou místeckého náměstí Svobody. Byl vystavěn roku 1644 na místě původního gotického kostela sv. Mikuláše, který v roce 1602 shořel.

Poutní místo Panny Marie Pomocné (Maria Hilf)

V lesích asi tři kilometry jižním směrem od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených zvané jako Maria Hilf.

Kostel sv. Mikuláše v Nových Těchanovicích

Jednolodní kostel sv. Mikuláše v Nových Těchanovicích s předsazenou věží vznikl mezi lety 1764–1765 barokní přestavbou starší středověké stavby. Jeho stavitelem byl Anton Matzner.

Kaple v Radkově (Nové Zálužné)

V obci Radkov v místní části Nové Zálužné nacházející se na pomezí Slezska a severní a střední Moravy, přibližně 17 km od Opavy najdete malou kapličku.

Křížová cesta v Liberci

Křížová cesta z roku 1760 se 14 zastaveními a obrazy malovanými na dřevě se nachází u kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci.