Památky

Kaplička sv. Anny ve Vítkově

Kaplička sv. Anny ve Vítkově z roku 1860 s Božími muky se nachází na ulici Budišovská.

Zřícenina hradu Vildštejn

Zřícenina hradu Vildštejn se dochovala na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnicí severozápadně od města Budišov nad Budišovkou.

Kostel Všech svatých v Metylovicích

Kostel Všech svatých v Metylovicích v Moravskoslezském kraji byl vystavěn v roce 1577 v renesančním stylu. Nahradil tak předchozí dřevěný kostel, jež byl vysvěcen roku 1653.

Kostel Narození Panny Marie v Hodoňovicích

Novogotický kostel Narození Panny Marie v Hodoňovicích stojící na půdoryse křesťanského kříže byl postaven v letech 1873 – 1875.
Náklady na stavbu činily celkem 5 970 zlatých a 73 krejcarů.

Jánské Koupele (Melčské lázně)

Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, Jánské Lázně, Jánský Pramen nebo Jánská Studánka, jsou součástí obce Staré Těchanovice severozápadně od Vítkova v okrese Opava v Moravskoslezském kraji, v rozsáhlých lesích při řece Moravici.

Václavské náměstí v Praze

Václavské náměstí (hovorově Václavák, dříve Svatováclavské náměstí původně Koňský trh) vzniklo při založení Nového Města Karlem IV. roku 1348. Je jedno z hlavních náměstí na Novém Městě v Praze a druhé největší v České republice.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války Slezského zemského muzea se nachází na Opavsku na cestě mezi Ostravou a Opavou v obci Hrabyně, jehož původní název zněl Památník Ostravské operace.

Svatý kopeček u Mikulova

Jednou z dominant města Mikulov je Svatý kopeček. Pro svoji bohatou faunu a flóru a hlavně výskyt chráněných a vzácných druhů bylo jeho území vyhlášeno roku 1992 za přírodní rezervaci.

Dietrichsteinská hrobka

V samotném srdci Mikulova stojí monumentální stavba, která na první pohled připomíná kostel, ale ve skutečnosti se jedná o místo posledního odpočinku 48 příslušníků rodu Dietrichsteinů.