Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder

Vodní mlýn Wesselsky v obci Loučky u Oder s mlýnským kolem v původním mlýnském náhonu je možno zhlédnout celoročně.

Výklenková kaple (ul. Husarova) v Ostravě-Výškovicích

Na ulici Husarova v městské části Ostrava-Vítkovice v Moravskoslezském kraji se nachází maličká výklenková kaple.

Kaple Blahoslavené Panny Marie v Dolní Polance

Vedle obecního hostince v Polance nad Odrou (Dolní Polanka) byla v letech 1861-1862 postavena kaple Blahoslavené Panny Marie, jak to dosvědčuje reverz představenstva obce z 9. května 1867, kterým se obec zavázala udržovat kapli ve slušném stavu.

Starý a Nový zámek Studénka

Starý a Nový zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okrese Nový Jičín. Jedná se o komplex památkově chráněných staveb, jež tvoří původně renesanční Starý zámek a barokní, novogoticky přestavěný Nový zámek.

Nedílnou součástí je také zámecký park se stopami původní středověké tvrze, branou a ohradními zdmi.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze

Kostel svaté Ludmily na pražském náměstí Míru tvoří výraznou dominantu Vinohrad a jeho výstavba proběhla v letech 1888-1893 podle návrhu jednoho z předních architektů 19. století Josefa Mockera (1835–1899).

Husův sbor v Ostravě-Svinově

Husův sbor Církve československé husitské je církevní stavba na ulici Stanislavského v Ostravě-Svinově. Husitská náboženská obec vznikla ve Svinovějiž roku 1924Prvním duchovním správcem byl Rudolf Pařík z Kutné Hory.

Pravoslavná kaple sv. Andělů strážných v Ostravě-Pustkovci

Pravoslavná kaple svatých Andělů strážných se nachází v Ostravě-Pustkovci.  Byla postavena roku 1882 na pozemku, který pro tento účel darovala obec.

Kostel sv. Bartoloměje ve Studénce

Novogotický trojlodní kostel svatého Bartoloměje byl postaven v letech 1874-1880 stavitelem Ignácem Klossem z Nového Jičína na místě původního dřevěného kostelíku z počátku 16. století a nachází se na severovýchodním okraji města Studénka.

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové

Pramen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. v Horní Lipové, který tuto obec navštívil 1. září 1779 při své inspekční cestě pohraničních oblastí tehdejšího rakouského Slezska.