Historické objekty

Novorenesanční radnice v Liberci

Novorenesanční budova radnice patří mezi dominantu Liberce, jež byla postavena v letech 1888–1893 známou firmou Sachers a Gärtner podle návrhu architekta Franze Neumanna a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. 

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

Divadlo Františka Xavera Šaldy v Liberci tvoří dvě scény, Šaldovo divadlo a Malé divadlo a v současné době zde působí 3 soubory - opera, balet a činohra. Do divadla se můžete přijít podívat na operu, balet, muzikál, komedii či drama. Uvádí se zde také velké symfonické koncerty a ve foyer divadla komorní koncerty.

Valdštejnské domky v Liberci

Valdštejnské domky jsou tři domky stojící ve Větrné uličce sousedící s libereckým Sokolovským náměstím, které jsou považovány za nejstarší dochované měšťanské domy v Liberci, jež původně sloužily k ubytování řemeslníků především soukeníků.

Královská studánka ve Staré Vodě

Královská studánka s křišťálově čistou vodou, nad níž stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699-1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova se nachází ve Staré Vodě (Město Libavá).

Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích

Rodný dům Františka Palackého je přízemní domek, který vybudoval roku 1797 Jiří Palacký (otec Františka Palackého) nacházející se v Hodslavicích v Moravskoslezském kraji. Budova je spolu s Palackého sochou stojící u objektu, prohlášena za národní kulturní památku České republiky.

Pilečkův dům v Hodslavicích

Pilečkův dům je klasicistní stavba z roku 1838 se slunečními hodinami ve štítě. Dům hostil Františka Palackého při jeho poslední návštěvě Hodslavic.

Müllerův dům v Opavě

Müllerův dům je dochovaná historická budova v Opavě jež byla původně součástí opavského hradu a později zámku, jehož existence sahá do 2. poloviny 14. století.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka se nachází v novorenesančním zámečku na západním okraji obce Vysoká u Příbramě, jež byl postaven roku 1878 hrabětem Václavem Kounicem.

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě

Nedaleko památníku Antonína Dvořáka se nachází bažinaté jezírko, jež vzniklo na místě, kde probíhala těžba rašeliny a po usazování spodní vody, zde vznikla temná vodní plocha.