Historické objekty

Historická radnice v Branné

Budova nynější radnice v obci Branná v Jeseníkách byla postavena 1905-1906. Na jejím místě stála dříve podjezdová kůlna, která patřila k protějšímu hotelu Vogtei (nynější restaurace Kolštějn).

Fojtství v Branné

Mimořádně hodnotná renesanční budova v Branné s přilehlou zahradou uprostřed historické zástavby města byla vybudována v 16. století jako sídlo majitele panství.

Slezský dům v Karlově Studánce

Komfortní lázeňský dům byl postaven jako Lotrinský dům, který dal postavit poslední Habsburk na velmistrovském postu Řádu německých rytířů arcivévoda Evžen Rakouský v letech 1909-1912. Později byl přejmenován na Slezský dům.

Lázeňská vila Eugen v Karlově Studánce

Lázeňský dům Eugen v Karlově Studánce byl vybudován v roce 1890 podle projektu vídeňského architekta Franze Kachlera. Od 2. světové války do roku 2010 byla vila nazývána Šárka.

Pitný pavilon (pramen Petr) v Karlově Studánce

V půvabném dřevěném pitném pavilonku (dříve Wilhelmsquelle) v Karlově Studánce, který byl vybudován v roce 1864 po objevení Vilémova pramene je možné si nabrat z několika vývodů železitou vodu. 

Lázeňský dům Libuše v Karlově Studánce

Libuše je největší lázeňská budova v Karlově Studánce, která svým krásným dřevěným vzhledem zapadá do tohoto lázeňského městečka. Byla postavena v letech 1928–1931 a tehdy se nazývala Lázeňský dům.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Malé Morávce

Pomník obětem 1. a 2. světové války se nachází ve středu obce Malá Morávka, ve svahu u restaurace na Rychtě.

Haagova turbína z Müllerovy papírny v Malé Morávce

Haagova turbína z Müllerovy papírny v Malé Morávce

Haagova turbína v 19. století poháněla jeden z provozů Müllerovy papírny v Malé Morávce, která vznikla přestavbou starého řeznictví. K papírně byl přiveden 330 m dlouhý zatrubněný náhon s 200 m dlouhým odpadním kanálem.

Vila Vlasta v Karlově Studánce

Vila Vlasta v Karlově Studánce

Původně "Vila Wilhelm" byla vybudována v Karlově Studánce v letech 1893–1894 bruntálským stavitelem Franzem Meissnerem podle vlastního návrhu. Jedná se o stavbu složitého půdorysu s věžičkou v nároží.