Pomník obětem 1. světové války v Moravici, malé obci na Opavsku od sochaře Josefa Obetha z roku 1922, je významným historickým symbolem a připomínkou hrůz a obětí Velké války, která zasáhla i tuto část Moravy.
Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell) je jedním z nejznámějších a nejrespektovanějších pivovarů v České republice i ve světě. Je synonymem pro kvalitní české pivo a má bohatou historii, která sahá až do 19. století. Pivovar je nejen důležitým kulturním a historickým symbolem Plzně, ale také klíčovým hráčem na globálním pivovarnickém trhu.
Dům byl vystavěn kolem poloviny 17. století v bezprostředním sousedství Přední synagogy na pozemku Johela Begla.
Mauzoleum Jihoslovanů v Bezručových sadech v Olomouci lze pokládat za mimořádný projev oddanosti dobové ideji československo-jihoslovanského přátelství.
Městská radnice v Dačicích je významnou historickou stavbou, která se nachází na západní straně hlavního Palackého náměstí. Původně byla postavena v roce 1559 v renesančním stylu jako jednopatrová budova s věží a vysokými štíty.
Dům Seligmanna Bauera v Třebíči byl postaven před rokem 1724 západně od Zadní synagogy a oddělen od ní úzkou uličkou. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2011 upraven na židovské muzeum a zpřístupněn veřejnosti.
Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v rámci České republiky, ale také střední Evropy. Jedná se o jedinečný systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra.
Jezuitská kolej ve Znojmě je významná kulturní památka, kterou nechal počátkem 17. století přestavět hrabě Althan ze tří starších gotických měšťanských domů a daroval ji jezuitům, kteří zde měli až do zrušení řádu r. 1773 sídlo své koleje.
Historie ledování úzce souvisí s dějinami pivovarnictví. Pivovary nezbytně potřebovaly zdroje přírodního ledu, kterým chladily pivo na spilkách i ve sklepích.