Historické objekty

Jánské Koupele (Melčské lázně)

Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, Jánské Lázně, Jánský Pramen nebo Jánská Studánka, jsou součástí obce Staré Těchanovice severozápadně od Vítkova v okrese Opava v Moravskoslezském kraji, v rozsáhlých lesích při řece Moravici.

Václavské náměstí v Praze

Václavské náměstí (hovorově Václavák, dříve Svatováclavské náměstí původně Koňský trh) vzniklo při založení Nového Města Karlem IV. roku 1348. Je jedno z hlavních náměstí na Novém Městě v Praze a druhé největší v České republice.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války Slezského zemského muzea se nachází na Opavsku na cestě mezi Ostravou a Opavou v obci Hrabyně, jehož původní název zněl Památník Ostravské operace.

Svatý kopeček u Mikulova

Jednou z dominant města Mikulov je Svatý kopeček. Pro svoji bohatou faunu a flóru a hlavně výskyt chráněných a vzácných druhů bylo jeho území vyhlášeno roku 1992 za přírodní rezervaci.

Dietrichsteinská hrobka

V samotném srdci Mikulova stojí monumentální stavba, která na první pohled připomíná kostel, ale ve skutečnosti se jedná o místo posledního odpočinku 48 příslušníků rodu Dietrichsteinů.

Klášter premonstrátů Teplá

Klášter Teplá se nachází nedaleko stejnojmenné obce Teplá v Karlovarském kraji. Už přes 800 let je obýván řeholníky, kteří působí jako kněží v okolních farnostech.

Karlův most

Karlův most (původně Kamenný most) je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a zároveň druhý nejstarší most v České republice.

Památník Rudé armády v Ostravě

Památník Rudé armády v Ostravě je národní kulturní památka nacházející se v Komenského sadech v moravské části moderního katastrálního území Moravská Ostrava a byl postaven v 1946.

Slezská univerzita v Opavě

Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě se nachází na adrese Na Rybníčku 1. Novoempírová budova univerzity byla postavená v letech 1913 - 1914, podle projektu A. Von Sutterheima, sloužila až do 90. let 20. století vojenské správě jako kancelářský objekt pro Posádkové velitelství Opava.