Historické objekty

Přehrada Kružberk

Na řece Moravici u Kružberku se nachází vodárenské nádrž vybudovaná v letech 1948–1955 jako první údolní nádrž v povodí Odry.

Poutní místo Panna Marie ve Skále (Mariastein) ve Spálově

Poutní místo Panna Marie ve Skále (Mariastein) leží v nádherném, hlubokém a lesními stráněmi obklopeném údolí, v severní části území městyse Spálova, v těsné blízkosti protékající řeky Odry, která zde tvoří starou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.

Srub Petra Bezruče v Ostravici

Srub Petra Bezruče v Ostravici vznikl v roce 1935 přestavbou stodoly bývalého fojtství, kterou podnítil básník Petr Bezruč, jenž zde pobýval do své smrti v roce 1958.

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové

Pramen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. v Horní Lipové, který tuto obec navštívil 1. září 1779 při své inspekční cestě pohraničních oblastí tehdejšího rakouského Slezska.

Hodinová věž Červeného zámku v Hradci nad Moravicí

V areálu Červeného zámku v Hradci nad Moravicí se nachází Hodinová věž, na kterou lze vystoupat po 99 schodech a odměnou pak bude nádherný výhled do všech světových stran a celého zámeckého areálu.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou

K nejstarším zachovaným kamenným mostům v České republice patří barokní most přes řeku Oslavu, jež spojuje oba břehy Náměště nad Oslavou. 

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašeráckou lávku najdete na naučné stezce Zemská brána v údolí Divoké Orlice nedaleko obce Bartošovice v Orlických horách.

Poutní místo Maria Talhof v Melči

Maria Talhof – malebné údolí (původní německý název „Talhof“ znamená „údolní dvůr“) je poutní místo, které leží v hlubokém údolí Melčského potoka v blízkosti bývalého panského dvora.

Tančírna v Račím údolí - srdce Rychlebských hor

Secesní tančírnu nechal postavit německý kardinál římskokatolické církve Georg von Kopp v letech 1906 - 1907 na místě zbourané parní pily. Podle něj získala Tančírna, také své jméno Georgs-Halle. Prameny označují její sloh též jako švýcarský.