Historické objekty

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž je stavebně technická památka v Letovicích vystavěna jako součást I. březovského vodovodu z roku 1911 jehož délka je 57,5 km. Nachází se v těsném sousedství letovického hřbitova.

Lennonova zeď v Praze

Poblíž Karlova mostu na pražské Kampě stojí na Velkopřevorském náměstí pestrobarevně pomalovaná zeď Maltézské zahrady, symbolizující hrob Johna Lennona, frontmana legendární hudební skupiny The Beatles.

Fontána s hrajícími si chlapci v Praze

V seminářské zahradě na Petříně se blízko dolní stanice lanovky nachází fontána dvou hrajících si chlapců z roku 1949, kterou vytvořil sochař Karel Dvořák.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha o délce 510 m je oblíbenou turistickou atrakcí s celoročním provozem zajištující přepravu osob na vrch Petřín.

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower (šroubová věž) je moderní 77,7 metrů vysoká věž, která své výšky dosáhla díky nástavbě posazené na již nefunkční vysokou pec č. 1 ve Vítkovicích. Autorem je český architekt Dolní oblasti Vítkovic Josef Pleskot.

Weisshuhnův kanál (papírenský náhon) u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál (náhon) je unikátním dílem, které realizoval roku 1890 zakladatel žimrovických papíren, významný slezský podnikatel Karel Weisshuhn (dědeček známé opavské rodačky Joy Adamsonové).

Kolonáda s pramenem v Jánských Lázních

Jánské Lázně nacházející se v Královehradeckém kraji v okrese Trutnov, mají v centru města na náměstí Svobody krásnou secesní lázeňskou kolonádu s prameníkem.

Technická památka Výklopník v Sudoměřicích

Výklopník u Sudoměřic je ojedinělá technická památka z roku 1939, která sloužila k překládání lignitového uhlí z vagonů na konci ratíškovické důlní dráhy do lodí.

Památník odboje slezského lidu

Památník odboje slezského lidu najdeme v Moravskoslezském kraji v okrese Opava nedaleko obce Háj ve Slezsku. Nachází na vrcholu Ostrá hůrka v nadmořské výšce 315 metrů. Vedle památníků najdeme také vyhlídku na Háj ve Slezsku. Pokud se zde vydáte, doporučujeme Vám jít po naučné stezce Hájeckými chodníčky. Pokud naučné stezky nejsou pro Vás to pravé a chcete přesto vidět památník, můžete zaparkovat nedaleko hned u hlavní silnice.