Příroda

Kateřinská jeskyně v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras kousek od města Blansko a její vchod se leží v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn.

Naučná stezka Velké Losiny

V lázeňské obci Velké Losiny, jejíž součástí jsou místní část Žárová, Bukovice a Maršíkov je naučná stezka, kterou je možno absolvovat v kterémkoliv ročním období.

Kaskády Divokého potoka (vodopád) v Loučné nad Desnou

Kaskádovité vodopády Divokého potoka se rozprostírají a tečou v mnoha proudech na skalní stěně široké 15 m s výškou přes 10 m a nacházejí se na žluté turistické trase, která vede z Červenohorského sedla do Koutů nad Desnou.

Vrásový soubor u Klokočůvku

Vrásový soubor u Klokočůvku je přírodní památka vyhlášena roku 1998 rozprostírající se na ploše o výměře 1,24 ha v nadmořské výšce 338–375 m n.m.

Minizoo (Zoochov) v Kružberku

Lamy, velbloudi, kozy, ovce, prasata, osly nebo třeba také dikobrazi jsou zvířata žijící v mini zoologické zahradě na okraji obce Kružberk na Opavsku.

Raabova štola v Zálužné

Raabova štola se nachází v Krajině břidlice v obci Zálužné, místní části města Vítkova a skrývá se na svahu údolí potoka Horníku na trase naučné stezky nazvané Dědictví břidlice.

Lípy u kaple v Odrách-Klokočůvku

Díky své výjimečnosti a stáří asi 200 let patří Lípy u kaple v Klokočůvku mezi chráněné památné stromy České republiky.

Památný strom Dub u brodu v Heřmánkách

Díky své výjimečnosti a stáří asi 200 let patří Dub u brodu v Heřmánkách mezi chráněné památné stromy České republiky.

Satinské vodopády u Malenovic

U obce Malenovice pod Lysou horou se nachází Satinské vodopády, jež jsou oblíbeným výletním místem a díky své dostupnosti patří k těm nejznámějším v Beskydech.