Příroda

Památný strom U dubu v Březové

Památný dub stojí nedaleko rybníka v obci Březová v Moravskoslezském kraji jehož předpokládané stáří je přes 200 let.

Naučná stezka národní přírodní památka Landek

Naučná stezka Landek o délce 5,5 km prochází zalesněným vrchem Landek v severozápadním okraji Ostravy ležícím nad soutokem řeky Odry a Ostravy, který byl roku 1992 prohlášen Národní přírodní památkou.

Rozhledna Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné

Volně přístupná vyhlídková věž u vstupu do Rehabilitačního centra v Čeladné, vznikla v roce 2007. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 9 metrů nad úrovni terénu, a za dobré viditelnosti nabízí výhledy nejen na blízké okolí Beskyd.

Naučná stezka Chodníčky v Podbeskydí

Naučná stezka Chodníčky v Podbeskydí se nachází v Kunčicích pod Ondřejníkem a má 8 zastavení s celkovou délkou trasy 3,2 km.

Rozhledna Hošťálkovice

Na vyvýšeném místě na okraji ostravských Hošťálkovic se tyčí do výšky 8 metrů dvoupatrová vyhlídková věž s plošinou ve výšce 5 metrů přístupnou po dvou žebřících.

Přírodní památka Turkov v Ostravě

Uprostřed městské zástavby v Ostravě se nachází chráněné území o rozloze 20,12 ha - přírodní památka Turkov. Nachází na rozhraní tří ostravských městských obvodů Třebovice, Poruba a Martinov jejichž hranice jsou vyznačeny hraničními žulovými kameny.
V roce 1993 byl Turkov coby nejvýznamější biotop na území města vyhlášen jako přírodní památka.

Sopečné Rázovské tufity

Přírodní památka Rázovské tufity se rozkládá v blízkosti obce Razová v rozsáhlém opuštěném lomu nedaleko vodní nádrže Slezská Harta o výměře 1,06 ha.

Zlatá lípa u Červeného vrchu

Zlatá lípa je významnou dominantou Červeného vrchu, která byla v dubnu 1998 zařazena mezi PAMÁTNÉ STROMY ČR.

Lávovy suk Červená hora

Uprostřed odtěženého čedičového lomu vystupuje ze země lávový suk, jako pozůstatek sopečné činnosti. Červená hora (749 m.n.m) byla totiž přibližně před 2 miliony let aktivním stratovulkánem.