Tip na výlet

Plzeňský prazdroj

Pokud jste milovníci dobrého piva, rozhodně byste měli zavítat do plzeňského pivovaru Plzeňský prazdroj.

02:00 0.5 km

Vyhlídka z Baťova mrakodrapu

Pokud plánujete výlet do Zlína, rozhodně nezapomeňte navštívit i jeho dominantu Baťův mrakodrap.

01:00 0.5 km

Poznejte Sluneční soustavu jinak aneb model zmenšené Sluneční soustavy

Zajímáte se o Sluneční soustavu a chtěli byste si představit, jak daleko od sebe jednotlivé planety a Slunce jsou? Tak právě pro Vás je tento výlet. Výlet Vás provede po známých místech Opavy a jeho okolí.

06:00 30 km

Českým rájem přes Máchalův mlýn na hrad Kost

Nenáročný výlet přírodou skrz Český ráj Vám zabere 3 až 4 hodiny (bez prohlídek hradů).

Celá trasa má cca 11 km, nicméně je lehce zvládnutelná i pro děti.

Trasu je možné začít v Sobotce, kde lze bezplatně zaparkovat auto v blízkosti náměstí. Poté se vydáte po žluté turistické stezce směrem na Střehom. Zde najdete svůj první cíl – Střehomský mlýn, kterému se spíše vžilo označení Máchalův mlýn. Historie mlýnu sahá až do 17. století, ale turisty láká hlavně proto, že byl mlýn využit jako kulisa pro natáčení známé české pohádky „S čerty nejsou žerty“.

Žlutě značená stezka pokračuje dále skrz Údolí Plakánek. Malebné a skalnaté údolí Vás dovede až na hrad Kost. Na hradě máte možnost absolvovat za poplatek prohlídku, a taktéž je zde možnost občerstvení v místní restauraci nebo stáncích. Stejně jako Střehomský vodní mlýn i hrad Kost posloužil svými interiéry a exteriéry filmovému průmyslu. Natáčel se například „Radúz a Mahulena“, ze zahraničních filmů to pak byli „Kletba bratří Grimmů“ nebo „Hannibal: Zrození“.

Žlutou turistickou trasou pokračujeme i nadále.

Přes louky a lesy Českého ráje, které stezku lemují, se postupně budete vracet zpět do Sobotky. Cestou můžete navštívit lovecký zámek Humprecht, který je hlavní dominantou města Sobotka. I zde můžete využít možnost několika prohlídkových okruhů.

04:00 11 km

Hradec nad Moravicí a Bezručova vyhlídka

Vydejte se námi na zámek Hradec nad Moravicí a dojděte až k Bezručové vyhlídce. Na zámek se dá dostat několika způsoby:

03:30 4 km

Dlouhé stráně a okolí

Plánujete dvou až třídenní výlet? Vyrazte se podívat na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně. Vstupné do elektrárny je dobré si koupit dopředu. Dá se samozřejmě koupit i na místě, ale může se stát, že už budou exkurze vyprodané a vy tak přijdete o prohlídku.

64:00 13 km

Silvestrovský výlet na Praděd

Chcete zažít netradiční výlet na Silvestra? Vydejte se do Jeseníků na vrchol Praděd. Časová náročnost výšlapu je kolem tří hodin z parkoviště Ovčárna až k Pradědu a zpátky. Trasa z Ovčárny na Praděd je dlouhá 3,7 km.

Ideální volba je vyrazit autem a přijet na parkoviště Hvězda, kde zaparkujete a necháte se vyvézt autobusem nahoru k Ovčárně. Je zavedena kyvadlová doprava. Plánujte si dobu příjezdu na Hvězdu kolem půl osmé. Parkoviště se rychle plní a mohli by jste mít pak problém se zaparkováním vašeho vozu.
Cena jízdenky autobusem se pohybuje okolo 20 korun za osobu. Další z možností je přijet autem až k Ovčárně, ale zde již budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Cena vás vyjde zhruba na 450 kč za osobní automobil. Je potřeba také počítat s tím, že kapacita parkoviště u Ovčárny je rovněž omezená. Bližší informace můžete získat na webových stránkách jeseniky-praded.cz. Výjezd na Ovčárnu bývá vždy v celou hodinu, sjezd o půl.

Pokud budete mít pěkné počasí, uvidíte při výšlapu přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně (horní nádrž). Na Pradědu si můžete odpočinout ve vstupní hale nebo si dát něco dobrého v restauraci. Můžete také navštívit rozhlednu, kde vás vyveze výtah. Další informace se můžete dočíst na oficiálních stránkách.

Po cestě zpátky ještě doporučím navšívit restauraci Na Hvězdě (přímo na parkovišti Hvězda) a vyzkoušet turisty velmi oblíbené MAXI kynuté borůvkové knedlíky, likér Borůvkový sen nebo bylinný likér Praděd.

08:00 7.4 km