Vodní a větrné mlýny

Maršálkův dřevěný větrný mlýn v Partutovicích

Maršálkův větrný mlýn se nachází cca 400 metrů jihovýchodně od obce Partutovice. Jedná se o celodřevěný mlýn tzv. německého (beraního) typu.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder

Vodní mlýn Wesselsky v obci Loučky u Oder s mlýnským kolem v původním mlýnském náhonu je možno zhlédnout celoročně.

Balerův větrný mlýn ve Spálově

V obci Spálov v Moravskoslezském kraji se nachází nádherný a velice fotogenický zděný větrný mlýn holandského typu, zvaný Balerův. Větrný mlýn je velice malý, ale v jeho případě platí, že co je malé, to je milé.

Větrný mlýn v Brušperku

Větrný mlýn holandského typu postavený v první polovině 19. století tvoří významnou krajinnou dominantu obce Brušperk v okrese Frýdek Místek.

Větrný mlýn v Horním Novém Dvoře

Větrný mlýn se nachází v Horním Novém Dvoře v Moravskoslezském kraji v okrese Nový Jičín. Mlýn patří nyní do technotrasy a vy si můžete zarezervovat komentovanou kostýmovou prohlídku.

Větrný mlýn Chvalkovice

Chvalkovický větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1873 Josefem Vítkem z pálených cihel. Po něm se mu také přezdívá "Vítkův mlýn". Mlýn o celkové výšce 10,4 m, průměru 7,7 m a tloušťce zdí 80 cm byl vybaven dvěma mlýnskými složeními, poháněnými zespod pomocí transmisí.

Větrný mlýn Kunkovice

Větrný mlýn holandského typu s původně otáčivou střecho se nachází v malebné krajině jižní Moravy, mezi pohořím Chřiby a Litenčickou pahorkatinou, který nechala postavit paní Molínková v roce 1875. Její bratr si postavil podobný mlýn v nedalekých Chvalkovicích.