Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder

Vodní mlýn Wesselsky v obci Loučky u Oder s mlýnským kolem v původním mlýnském náhonu je možno zhlédnout celoročně.

Loučkovský mlýnhistorii starou nejméně 400 let. Památkáři mlýn znají jako vodní mlýn Wesselsky, obyvatelé Louček jako Pazderův mlýn. V minulosti k mlýnu náležela dvě vodní kola a třetí bylo k pile u objektu mlýna. V současnosti si zde můžete prohlédnout funkční mlýnské kolo o průměru 3,6 m. Poslední mlýnská kola zde byla stavěna zhruba před sedmdesáti lety. I dnes zaslouží obdiv promyšlenost celkové koncepce využití vodní energie, řešení ovládání, převodů ozubenými koly a zařízení mlýna.

Mlýn vystřídal napříč historií celou řadu majitelů a od smrti Huberta Pazdery vlastní mlýn rodina Králova, která mlýn rekonstruuje.

Mlýn je otevřen celoročně

Prohlídky mlýna

S historií i současností Vás ochotně seznámí jeho nynější majitelé. Dozvíte se o historii mlýna i rodu mlynářů na prohlídce venkovního areálu (mlýnský náhon s vodním kolem, stodola, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další) a samozřejmě také na prohlídce vnitřních prostor mlýna s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie.

Ubytování na mlýně

Ubytování na vodním mlýně Wesselsky nabízí pro zájemce připravené „turistické balíčky“, které vyhoví turistům, jak pěším, tak i cyklo, obdivovatelům technických památek, milovníkům historie nebo těm, kteří hledají jen odpočinek a relaxaci. Pokud tedy hledáte zajímavé, méně frekventované a neokoukané místo, jste zde správně.

Apartmán „Sýpka“

Velkoryse pojaté bydlení se dvěma ložnicemi, společnou místností s francouzským oknem s kompletně vybavenou kuchyní a koupelnou. Dříve byl tento prostor jednou velkou sýpkou pro uskladnění obilí.

Ubytování "Na verandě"

Apartmán, který částí svého vybavení chce připomenout, jak se bydlelo před 70 lety na mlýně. V opravdové vesnické koupelně budete sice disponovat teplou vodou, splachovací toaletou a vanou, ale to bude ten největší komfort. Můžete využít kuchyňku s dobovým nábytkem, elektrickým sporákem Siemens z roku 1920, lednicí, a dalším potřebným vybavením. V ložnici, přestože není velká, tak se v ní pohodlně, dva dospělí i se dvěma dětmi, vyspíte. Překvapením pro Vás bude veranda, na níž, mimo zimní měsíce, bude romantické posezení nad vodním náhonem. Pod podlahou verandy Vám bude lítat ledňáček, v náhonu plavat rybky a do šálku kávy u snídaně svítit ranní sluníčko.

Ubytování "V nadsklepí"

Ubytování se společnou ložnicí o 12 lůžkách nabízí kompletně vybavenou kuchyňku (elektrický sporák, lednice), dvě koupelny se sprchou. Ideální zázemí pro turisty a cykloturisty. Kola si můžete bezpečně uschovat v kotelně.

Apartmán "Modrá kuchyň"

Bydlení se dvěma postelemi, koupelnou a malou, ale kompletně vybavenou kuchyní. Secesními postelemi vybavený pokoj, kdysi dříve byl kuchyní s modrými kachlovými kamny, která byla součástí letního bytu.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele