Hrady a zříceniny

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk založený kolem poloviny 13. století uchvacuje architekturou z dob gotiky, renesance a historismu. Nachází se ve stejnojmenném městě v Olomouckém kraji.

Zřícenina hradu Starý Jičín

Hrad Starý Jičín se nachází na protáhlém osamělém Starojickém kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Nový Jičín.

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn patří k nejrozlehlejším dílům středověké architektury na území České republiky a dominuje vrcholu kopce nacházejícím se nad obcí Týn nad Bečvou. Obec i hrad jsou vzdáleny pouhé 4 km od Lipníka nad Bečvou.

Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov založený na přelomu 13. a 14. století se tyčí na kopci nad stejnojmenným městečkem v malebné krajině Mohelnicka a Litovelska.

Hrad Boskovice

Boskovice jsou zřícenina goticko-renesančního hradu nad stejnojmenným městem v okrese Blansko v Jihomoravském kraji nacházející se na západním okraji Drahanské vrchoviny.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad stojí v ostravském městském obvodu Slezská Ostrava a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost pochází z první poloviny 14. století a je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách.  Nachází se nedaleko Sobotky v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zřícenina hradu Trosky

Nejznámější dominantou Českého ráje je již z dálky viditelná zřícenina hradu Trosky, jež se tyčí na dvou izolovaných skalních blocích na vrcholu stejnojmenného vrchu v katastrálním území obce Troskovice v okrese Semily. 

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov nedaleko Poličky, stojící na vysokém ostrohu nad údolím Křetínského potoka založil okolo roku 1265 král Přemysl Otakar II. a nachází se na území stejnojmenného městyse v Pardubickém kraji.