Hrady a zříceniny

Hrad Boskovice

Boskovice jsou zřícenina goticko-renesančního hradu nad stejnojmenným městem v okrese Blansko v Jihomoravském kraji nacházející se na západním okraji Drahanské vrchoviny.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad stojí v ostravském městském obvodu Slezská Ostrava a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost pochází z první poloviny 14. století a je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách.  Nachází se nedaleko Sobotky v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zřícenina hradu Trosky

Nejznámější dominantou Českého ráje je již z dálky viditelná zřícenina hradu Trosky, jež se tyčí na dvou izolovaných skalních blocích na vrcholu stejnojmenného vrchu v katastrálním území obce Troskovice v okrese Semily. 

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov nedaleko Poličky, stojící na vysokém ostrohu nad údolím Křetínského potoka založil okolo roku 1265 král Přemysl Otakar II. a nachází se na území stejnojmenného městyse v Pardubickém kraji.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvyšší stavbou zámeckého areálu v Hradci nad Moravicí je masivní 44 metrová hranolová Bílá věž, kterou nechal postavit kníže Karel Maria Lichnovský v roce 1887.

Zřícenina hradu Svrčov

Zřícenina hradu Svrčov se nachází v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, nedaleko Hranické propasti a vyhlídky u sv. Jana Nepomuckého.

Hrad Loket

Středověký (goticko-románský) královský hrad Loket byl založen v první polovině 13. století na místě kde se nacházelo staré slovanské hradiště zvané starý Loket.

Zřícenina hradu Vildštejn

Zřícenina hradu Vildštejn se dochovala na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnicí severozápadně od města Budišov nad Budišovkou.