Hrady a zříceniny

Janův hrad v Lednicko-valtickém areálu

Janův hrad je umělá zřícenina hradu postavená v gotickém stylu v letech 1807–1810, nacházející se v Lednicko-Valtickém areálu a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Vodní hrad Švihov

Unikátní nedobytný vodní hrad Švihov nacházející se severně od Klatov byl postaven na přelomu 15. a 16. století na místě bývalé tvrze za účasti stavitele Benedikta Rejta.

Zřícenina hradu Roupov

Hrad Roupov byl postaven koncem 14. století jako sídlo panského rodu z Roupova. Po husitských válkách rozšířen a přestavěn.

Hrad Sovinec

Mohutný středověký hrad Sovinec, doplněný bastionovým opevněním je nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku, který založili počátkem 14. stol. páni ze Sovince.

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy je jeden z největších moravských hradů, který se vypíná na vysokém návrší nad stejnojmennou obcí. Hukvaldy bývaly sídlem rozlehlého panství, které patřilo olomouckému biskupství.

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk založený kolem poloviny 13. století uchvacuje architekturou z dob gotiky, renesance a historismu. Nachází se ve stejnojmenném městě v Olomouckém kraji.

Zřícenina hradu Starý Jičín

Hrad Starý Jičín se nachází na protáhlém osamělém Starojickém kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Nový Jičín.

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn patří k nejrozlehlejším dílům středověké architektury na území České republiky a dominuje vrcholu kopce nacházejícím se nad obcí Týn nad Bečvou. Obec i hrad jsou vzdáleny pouhé 4 km od Lipníka nad Bečvou.

Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov založený na přelomu 13. a 14. století se tyčí na kopci nad stejnojmenným městečkem v malebné krajině Mohelnicka a Litovelska.