Větrný mlýn v Horním Novém Dvoře

Větrný mlýn se nachází v Horním Novém Dvoře v Moravskoslezském kraji v okrese Nový Jičín. Mlýn patří nyní do technotrasy a vy si můžete zarezervovat komentovanou kostýmovou prohlídku.

Dozvíte se zde zajímavosti ze života mlynářů, a budete mít možnost vyzkoušet ekologické potraviny od mlynáře. Také budete mít možnost zkusit si mouku umlít.

Mlýn stojí na svém místě od roku 1910. Samotný mlýn je ale starší, byl na nynější místo převezen z nedalekého Leskovce. Do roku 1965 mlýn chátral, v tomto roce se ale začal opravovat. Posledním majitelem mlýnu byl Alois Schurek.

Mlýn má 4 lopatky o délce 8 metrů, ty byly obvykle potažené plachtami, nebo vyplněné šindely (tradiční krytiny lidových staveb). Lopaty se dali upravit podle síly větru. Pokud se nemlelo, byly nastaveny do tvaru kříže, v případě bouřky pak do tvaru písmene X.

K další opravě u tohoto mlýnu došlo v roce 2000. Byly vyměněny krovy a střešní šindele. Opravu financovalo město Bílovec včetně Ministerstva kultury ČR a okresního úřadu.

V roce 2001 se impregnovalo dřevo proti dřevokazného hmyzu. V roce 2016 proběhla termosanace a konzervace dřevěné konstrukce. Poslední oprava proběhla v roce 2018.

Mlýn je po domluvě přístupný veřejnosti.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele