Maršálkův dřevěný větrný mlýn v Partutovicích

Maršálkův větrný mlýn se nachází cca 400 metrů jihovýchodně od obce Partutovice. Jedná se o celodřevěný mlýn tzv. německého (beraního) typu.

Mlýn byl postaven roku 1837 a jeho stavitel je neznámý. Zhruba ve druhé polovině 19. století byl mlýn přestěhován z protějšího kopce, kde byl původně postaven, na své současné místo.

V roce 1897 získali mlýn i s přilehlým stavením do vlastnictví Benedikt a Teresie Maršálkovi. Od té doby se o mlýn starali pokračovatelé jedné rodiny, kterou zde založili. František Maršálek (nejstarší syn) v mlynářském řemesle pokračoval. Mlynářství už však nebylo jedinou obživou, pracoval v kamenolomu v Olšovci.
Během 2. světové války byl v rámci vládního nařízení mlýn zapečetěn.
Po válce František Maršálek činnost mlýny obnovil, ale již neměl takové využití jako dříve. Mlelo se spíše sporadicky, a to především pro dobytek, kroupy a mouka se připravovali zcela výjimečně.
František Maršálek přenechal mlýn své dceři Marii, provdané Kandlerové v Potštátě, která jej předala svému synovi Janovi.
Dnes se tedy o mlýn stará Jan Kandler, pravnuk Benedikta Maršálka.

Technické parametry mlýna:
Půdorys: 5,8 x 5,8 m
Výška mlýna: 10,6 m
Průměr perutí: 16 m
Plocha perutí: 42 m2

Parametry mlecího složení:
Průměr kamenů: 1,25 m
Výška kamenů: 24 a 16 cm

Mlýn má zcela zachované vnitřní zařízení a je plně schopen provozu. Nachází se zde soukromé muzeum. Mlýn není běžně přístupný pro veřejnost. O prohlídku je třeba požádat v přilehlém stavení nebo dopředu telefonicky. Poslední prohlídka začíná hodinu před setměním.

V Kiosku U Větrného Mlýna si můžete dát také občerstvení, dobré pivo, nealko nebo kávu a zákusek. K zakoupení jsou zde také suvenýry.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele