Balerův větrný mlýn ve Spálově

V obci Spálov v Moravskoslezském kraji se nachází nádherný a velice fotogenický zděný větrný mlýn holandského typu, zvaný Balerův. Větrný mlýn je velice malý, ale v jeho případě platí, že co je malé, to je milé.

Naleznete jej asi 300 metrů od obce Spálov, po cestě směřující od kostela do polí. Z centra obce trasa k větrnému mlýnu bohužel není nijak značená, proto doporučujeme přeptat se místních, kteří velice ochotně ukážou směr.

Spálovský větrný mlýn je jediným ze sedmi větrných mlýnů, které v této obci uprostřed Oderských vrchů, stávaly. Ostatní mlýny, které byly dřevěné německého typu, již dávno zanikly. Zděná část Balerova větrného mlýnu dosahuje výšky pouhých 3,6 m a u paty dosahuje průměru asi jen 3,2 m a u hlavy 2,47 m. Je nejmenším větrným mlýnem v České republice a zároveň mlýnem nejmladším. Vnitřní zařízení větrného mlýna se krom mlýnského kamene bohužel nedochovalo.
Větrný mlýn je poměrně mladý. Byl postaven teprve v letech 1929 - 1930 a fungoval až do roku 1938, do smrti Františka Balera, místního mlynáře. Dnes je mlýn krásně opraven.

Kdo by si chtěl mlýn prohlédnout i zevnitř, může si vyzvednout klíče na úřadě městyse Spálov.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele