Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu

Nedaleko města Kunštátu, na okraji obce Rudka, v nitru kopce zvaného Milenka se nachází unikátní dílo inspirované českou historií - uměle vytvořená jeskyně Blanických rytířů.

Toto jedinečné dílo, zde po sobě zanechal čalouník, nadaný sochař samouk Stanislav Rolínek (1902 - 1931). Nadaného mladíka, rodáka z nedalekého Bořitova, objevil tehdejší starosta Kunštátu podnikatel, uzenář František Burian.
Ten se o tomto umělci nedozvěděl náhodou. Rolínek na svůj talent upozornil, když nedaleko svého rodiště vytesal do skal sochy husitských bojovníků (jeho prvotní dílo). Pro práci tehdy použil netradiční nářadí – půlku nůžek na stříhání ovcí a hasičskou sekyrku.

František Burian věřil, že pokud se podobné dílo vytvoří v Kunštátě, přiláká to do zapomenutého městečka návštěvníky. V roce 1928 zde bylo vytvořeno první dílo - velkolepá socha našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. V tehdejší době neměla obdoby a se svou výškou 14 m byla označována jako největší ve střední Evropě. Dnes se z ní dochovaly pouze obrovské boty na podstavci, jelikož na základě udání za II. světové války i po marných pokusech (socha byla obezděna, rozřezána na tři díly) o její záchranu byla zničena.

Socha T.G.M.

Jeskyni, jež do pískovcových skal vyhloubili dělníci se stala unikátním ateliérem, v němž Rolínek vytvořil bájné blanické rytíře. Vchod stráží mohutný kamenný lev, kterého vytesal pouze podle obrázku, jelikož skutečného lva nikdy neviděl.

Lev před jeskyní

Bylo zde vytvořeno celkem 17 soch blanických rytířů, včetně jezdecké sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry.


Stanislav Rolínek všechny práce nestihnul dokončit, jelikož měl tuberkulózu a této vleklé nemoci nakonec podlehl.

Areál, ve kterém se nachází jeskyně Blanických rytířů, smyslová zahrada a kamenná Burianova rozhledna stojící na kopci Milenka si ročně přijede prohlédnou tisíce návštěvníků.

5 z 5 hvězdiček
  • 3
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele
Před 2 lety
Recenze
Blaničtí rytíři jsou super a taky lev před jeskyní a sv. Václav. Netopíři spí ????
Typ cestovatele
Jednotlivci
Zobrazit více
0 z 0 lidí považovali tuto recenzi za užitečnou
Před 2 lety
Recenze
V jeskyni Blanických rytířů se mi moc líbilo, ale trochu jsem se bál soch a netopýrů. Nejvíce se mi líbila socha sv. Václava a lev, který strážil vchod.
Typ cestovatele
Rodina s dětmi
Zobrazit více
0 z 0 lidí považovali tuto recenzi za užitečnou
Před 2 lety
Recenze
Do jeskyně jsme se šli podívat s dětmi (5 a 7) a bylo to super. Paní průvodkyně odvyprávěla i kraťoučkou pověst a kluci měli parádní zážitek, stejně jako když na chvíli zhasnula světlo, abychom zažili jaké to je být v úplné tmě.
Typ cestovatele
Rodina s dětmi
Zobrazit více
1 z 1 lidí považovali tuto recenzi za užitečnou