Z královského zámku Kunštát přes smyslovou zahradu a jeskyni Blanických rytířů až k Burianově rozhledně

04:30 3.5 km

Pohodový výlet z jednoho z nejstarších šlechtických sídel Moravy zámku Kunštátu ze 13. století v délce 3,5 km je vhodný pro rodiny, partu nebo jednotlivce. Po cestě poznáte jak Zámek Kunštát, tak o kousek dál v Rudce u Kunštátu smyslovou zahradu, jeskyni Blanických rytířů a Burianovu rozhlednu.

Pokud přijedete, autobusem, autem nebo pěšky narazíte na parkoviště (pod zámkem), které je k dispozici zdarma odkud se vydáte zámeckou květnou zahradou až nahoru k zámku. Interiéry zámku si můžete prohlédnout v rámci několika prohlídkových okruhů a pro ty kterým se dovnitř zámku úplně nechce (např. z důvodu velmi malých dětí, které by to ještě nebavilo) si mohou prohlédnout rozsáhlé exteriéry zámku (květnou zahradu, psí hřbitov, nádvoří).

Když si prohlédnete zámek, můžete se přesunout na druhé místo výletu (autem, pěšky nebo na kole), kterým je Rudka u Kunštátu. Zaparkovat můžete na placeném parkovišti s minimálním poplatkem, který se hradí při vstupu do areálu. Zde se od roku 2019 nachází smyslová zahrada, která byla původně určena pro nevidomé a slabozraké. Vyzkoušet si své smysly, ale mohou stejně tak i lidé vidící, kteří dočasně přijdou o zrak pomocí klapek na oči.

Ve stejném areálu v nitru kopce Milenka se nachází také uměle vytvořená jeskyně Blanických rytířů. Toto jedinečné dílo, zde po sobě zanechal čalouník, nadaný sochař samouk Stanislav Rolínek (1902 - 1931), kterého objevil tehdejší starosta Kunštátu podnikatel, uzenář František Burian. Prohlídka jeskyně (cca 30 minut) zaujme návštěvníky všech věkových kategorií.

Uvidíte spící Blanické rytíře a netopýry a můžete si také vyzkoušet jaké to je to být v absolutní tmě, když průvodce jeskyní na minutu zhasne všechna světla. A když popojdete o kousek výše, dostanete se k Burianově rozhledně a po výstupu nahoru se můžete kochat z vyhlídkové plošiny ve výšce 15 metrů pohledem na Jeseníky (80 km vzdálený Praděd), Pavlovské vrchy nebo Krkonoše.

Vstupenky do smyslové zahrady, jeskyně a na rozhlednu je možno si zakoupit při vstupu do areálu stejně jako suvenýry nebo turistické vizitky.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele