Raabova štola v Zálužné

Raabova štola se nachází v Krajině břidlice v obci Zálužné, místní části města Vítkova a skrývá se na svahu údolí potoka Horníku na trase naučné stezky nazvané Dědictví břidlice.

Historie

Břidlicové doly zde v roce 1873 otevřel starotěchanovický občan Johann Raab. Název potoka Horník vypovídá o tom, že v jeho údolí probíhala těžba. V několika úrovních nad sebou bylo v západním svahu vyraženo sedm vodorovných štol.
Část vytěženého a nepoužitelného materiálu, který nebyl použit pro zakládky v těžebních komorách je dodnes viditelný v úrovni prvního i druhého patra starých dolů. Jednotlivé štoly měly totožné schéma a byly raženy od sebe ve stejných vzdálenostech. Díky tomu se mohla velká část těžby hlavního záluženského ložiskového pruhu, uloženého v hloubce asi 50 m provádět s minimálními náklady.

Při těžbě a zpracování břidlice zaměstnával Johan Raab především místní domkaře a chalupníky. Ti do té doby pracovali pouze v zemědělství, s hornickou činností neměli žádné zkušenosti, avšak výhodně si ji začali přivydělávat. Při práci se nezřídka stávalo, že částečně z neznalosti a také neopatrnosti, docházelo k neštěstím s vážnými následky, včetně obětí na životech.
V letech 1873-1888 v Raabových dolech zahynulo šest horníků. Tato skutečnost byla jedním z důvodů, že po 15 letech intenzivní těžby Johan Raab v roce 1888 své doly uzavřel a těžbu ukončil.

Technický popis

Podzemní prostory jednotlivých štol mají podobné schéma. Vstupy do nich jsou od sebe vzdáleny přibližně 100 m. K břidlicovému ložisku procházejícímu kopcem byla od vstupního portálu vyražena 50-80 m dlouhá překopová štola. V místě, kde horníci narazili na břidlicové ložisko, začali razit vpravo a vlevo sledné štoly (sledující ložisko). Na konci každé z nich založili dobývací komoru. Šikmým komínem (po úklonu ložiska) byly tyto prostory spojeny s vyšším patrem dolu, ve kterém byly raženy opět dvě sledné štoly zakončené těžebními komorami. Vytěžená hornina ze štol se vyvážela na haldy, kde se zpracovávala především na střešní krytinu.

Přístup k Raabově štole

Přístup k Raabově štole je možný z odstavné plochy pod křižovatkou (ve směru Budišov nad Budiškovkou). Od bílého altánu Krajiny břidlice je to cca 400 m pěšky po vyznačené cestě. Jiný přístup pro pěší je od obce Zálužné po trase naučné stezky Dědictví břidlice. Od zastavení č. 9 dále kolem mlýna a zastavení č. 10 přímo ke štole. Vzdálenost přibližně 700 m.

Otevírací doba, prohlídky a ceny vstupného

Otevírací doba, prohlídky

Prohlídky štoly jsou prováděny organizovaně za doprovodu průvodce v období od dubna do konce října.

Prohlídku si můžete rezervovat prostřednictvím formuláře na webových stránkách Spolku Zálužné: https://os-zaluzne.webnode.cz, prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky: +420 722 085 248.

Ceny vstupného

Dospělí: 60 Kč / osoba
Děti do 15 let: 40 Kč / osoba
Rodinné vstupné (2+2): 170 Kč

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele