Kateřinská jeskyně v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras kousek od města Blansko a její vchod se leží v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn.

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami a celý komplex je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou. Hlavní dóm se otevírá několik desítek metrů za hlavním vchodem s rozměry 95x44x20 m a představuje největší podzemní veřejně zpřístupněnou prostoru v České republice.

Nová Kateřinská jeskyně je známá především krápníkovou výzdobou ve skupině mimořádně úzkých, až 4 m vysokých hůlkových stalagmitu v Bambusovém lesíku. Symbolem jeskyně je zajímavě utvářený kamenný pilíř se sintrovými náteky nazvaný podle jeho vzhledu Čarodějnice.

Jeskyně je také významná nálezy kostí jeskynních medvědů, kteří zde hledali vhodný úkryt k zimnímu spánku.

Nejstarší jeskynní kresby v České republice

V Kateřinské jeskyni na stěnách naleznete staré nápisy a kresby. Vybrané abstraktní kresby uhlem byly v roce 2019 podrobeny radiouhlíkové analýze k určení absolutního stáři. Tři kresby byly vytvořeny před cca 6200 lety v období neolitického osídlení portálu této jeskyně. Jsou to zatím nejstarší prokázané kresebné stopy v jeskyních České republiky.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele