Botanická zahrada, Zahrada smyslů a Rozárium v Olomouci

Botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc se zahradou smyslů, rozáriem, alpinem a krátkodobými expozicemi jarní a letní flory, jež se rozkládá na ploše Korunní pevnůstky v Bezručových sadech je jednou z největších botanických zahrad v České republice.

Areál o rozloze 7,5 ha se specifickým krajinářským pojetím je domovem pro více než 1100 druhů rostlin byl vybudován v 60. letech minulého století.

Botanická zahrada a Zahrada smyslů

Areál s odpočinkovými a naučnými zákoutími skýtajícími neopakovatelné průhledy do historického jádra města.

Alpinum

Expozice na terase pevnostního valu, byla založena v roce 1979. Dominujícím prvkem jsou zakrslé jehličnany, z nichž k nejzajímavějším patří borovice Pinus strobus \'Pumila\', Pinus parviflora \'Adcocks Dwarf\'a kalifornská Pinus aristata s pryskyřičnými výpotky na jehlicích. Tento druh má domovinu v severoamerických Skalistých horách a reprezentuje nejstarší stromy světa, které se dožívají věku až 4 tisíce let. Další ze zajímavostí je např. z Dálného východu pocházející jehličnan Microbiota decussata, barvící se v zimě do bronzova, objevený až v roce 1921 a do světové zahradní architektury rozšířen prostřednictvím českých odborníků.

Zahrada smyslů

Zahrada smyslů určená pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, jejímž cílem je poskytnout zajímavé smyslové – hmatové, čichové či sluchové – zážitky zrakově postiženým návštěvníkům, dominuje záhon zhruba osmi desítek druhů bylin s bezbariérovým přístupem a značením v Braillově písmu.
Zelený a voňavý projekt architekta Ivara Otruby je zatím pouze třetím svého druhu v ČR.
Zrakově postiženým přiblíží botanickou zahradu, ale také vzorkovník kmenů u dětského hřiště, dřevěný xylofon, dřevěné sochy u Mlýnského potoka, gruzínskou dřevěnou plastiku, reliéfy nebo mozaiky handicapovaných dětí z DC Topolany.

Rozárium

Unikátní rozárium (růžová zahrada) pokrývá plochu o rozloze 3,5 ha a jeho sbírka ukrývá 352 odrůd záhonových růží a 144 odrůd sadových a popínavých růží. Je druhým největším rozáriem v České republice. Naleznete zde i poměrně vzácné kultivary sovětských a východoněmeckých šlechtitelů. Mezi růžemi najdete růže mnohokvěté, půdopokryvné, pnoucí i velkokvěté. Celé rozárium prošlo rekonstrukcí, jejíž první etapa byla ukončena v roce 2016.

Zájemci o grilování v rozáriu a Bezručových sadech se mohou obrátit na infocentrum rozária. K dispozici jsou dva veřejné samoobslužné grily, jeden v botanické zahradě a druhý na vyhlídce v rozáriu.

Vstup se psem je do areálu botanické zahrady a rozária zakázán.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele