Přírodní památka Turkov v Ostravě

Uprostřed městské zástavby v Ostravě se nachází chráněné území o rozloze 20,12 ha - přírodní památka Turkov. Nachází na rozhraní tří ostravských městských obvodů Třebovice, Poruba a Martinov jejichž hranice jsou vyznačeny hraničními žulovými kameny.
V roce 1993 byl Turkov coby nejvýznamější biotop na území města vyhlášen jako přírodní památka.

Fragment lužního lesa u řeky Opavy v oblasti bývalých rybníků osázen duby starými cca 200 let, představuje ojedinělý ekosystém k jehož nepostradatelným prvkům patří také mokřadní olšiny. Vyskytuje se zde množství nejrůznějších druhů živočichů (např. lejsek šedý, žluva hajní, páchník hnědý nebo krahujec obecný - cca 60 druhů ptactva) a rostlin (měsíčnice vytrvalá, žluťucha lesklá a svída krvavá uherská). Koncem jara je zde možno obdivovat nejrozsáhlejší porost ohroženého kosatce žlutého na Ostravsku.

Turkovem vede také naučná stezka, na jejíž pěší nebo cyklo trase návštěvníci najdou čtyři stanoviště s informačními panely. Tabule vytvořilo občanské sdružení Ekolyceum spolu s ilustrátorem a zoologem Ludvíkem Kuncem.

Celá oblast Turkova je vzhledem ke své povaze malým rájem i pro mykology. Rostou zde i vzácné druhy hub, jako je např. pstřeň dubový (Fistulina hepatica), suchohřib meruňkový (Xerocomus armeniacus), čechratička (Ripartites helomorphus), lupenopórka červenožlutá (Phylloporus rhodoxanthus), hovník obnažený (Ascobolus denudatus) bolinka mnohovýtrusá (Camarops polysperma) nebo hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans).

Dostat se sem je snadné pro cyklisty i pro pěší - ať už z rušné silnice (ulice Martinovská) nebo od železniční trati a vlakové zastávky Ostrava-Třebovice.

5 z 5 hvězdiček
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele
Před 2 lety
Recenze
Hezká příroda, dá se projet i na kole.
Typ cestovatele
Jednotlivci
Zobrazit více
0 z 0 lidí považovali tuto recenzi za užitečnou