Český ráj

Turistická oblast Český ráj je romantický kraj, v němž se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami, jež se rozkládá na území tří krajů Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského. 

Český ráj je chráněná krajinná oblast, která se nachází padesát kilometrů severovýchodně od Prahy. Důvodem ochrany Českého ráje jsou četné historické a přírodní památky. Najdete zde až 16 skalních měst, zříceniny hradů, skalní světničky, vrchy se skvělým výhledem do okolí a další místa, kam můžete vyrazit na výlet. 

Geograficky je ohraničen spojnicí Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov. Srdcem oblasti je město Turnov.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost pochází z první poloviny 14. století a je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách . Nachází se nedaleko Sobotky v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zřícenina hradu Trosky

Nejznámější dominantou Českého ráje je již z dálky viditelná zřícenina hradu Trosky , jež se tyčí na dvou izolovaných skalních blocích na vrcholu stejnojmenného vrchu v katastrálním území obce Troskovice v okrese Semily.