Novorenesanční radnice v Liberci

  • Nadmořská výška: 376 m n.m.

Novorenesanční budova radnice patří mezi dominantu Liberce, jež byla postavena v letech 1888–1893 známou firmou Sachers a Gärtner podle návrhu architekta Franze Neumanna a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. 

Nad mohutným vstupním portálem návštěvníky upoutá kamenný reliéf znázorňující založení nové i staré radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti.

Zajímavá je 61 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře a návštěvníky z ní láká zejména možnost krásného výhledu. 

Původní budova liberecké radnice pocházela z počátku 17. století, v průběhu necelých tří století ovšem přestávala potřebám tehdejších obyvatel stačit. Po dokončení současné radnice byla zbourána, dodnes ovšem můžeme najít některé připomínky této starší stavby. Kromě původního půdorysu, vyznačeného tmavou dlažbou s bronzovým letopočtem, se například dochoval i starý zvon, který si našel své místo na severním průčelí radnice nové.

Interiér liberecké radnice je bohatě zdobený, za zmínku stojí nejen nádherná obřadní síň a vzácné vitráže, ale i obrovský mosazný 450 kg vážící lustr dovezený z Berlína. Zajímavým památníkem je i tankový pás z bronzu, připevněný napravo od vchodu, který připomíná vpád vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.

Zajímavost z kultury: Libereckou radnici jste mohli vidět ve filmech Obsluhoval jsem anglického krále, Milada nebo v seriálu Cirkus Humberto.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele