Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

Divadlo Františka Xavera Šaldy v Liberci tvoří dvě scény, Šaldovo divadlo a Malé divadlo a v současné době zde působí 3 soubory - opera, balet a činohra. Do divadla se můžete přijít podívat na operu, balet, muzikál, komedii či drama. Uvádí se zde také velké symfonické koncerty a ve foyer divadla komorní koncerty.

Historie divadelní budovy, co by tehdejší Soukenické divadlo sahá již do roku 1879, kdy ze záhadných příčin vyhořela. V září roku 1881 byly položeny základy nového divadla a již 29. září 1883 bylo Městské divadlo slavnostně otevřeno. Budova byla postavena v novorenesančním slohu.

Divadlo má výhodnou polohu uprostřed města a svými proporcemi a architekturou hezky zapadá mezi okolní stavby. Čelní frontu zdůrazňuje bohatá štuková výzdoba, která je lemována řadou soch s alegorickým významem. 

V ose vchodu jsou umístěna 2 hlavní sousoší: vpravo sedící postava Umění drží v ruce pochodeň, vlevo sedící bůh Apollo je obklopen postavami geniů na delfínech. Dále vpravo jsou stojící sochy múz a bohyň: Erato – múza milostné písně, Terpsichore – múza tance a Fortuna - bohyně šťastného řízení. Vlevo na vrcholu průčelí stojí socha Melpomene – múzy truchlohry, dále Thálie s maskou – múza komedie a bohyně Flora s květy.
Všechny tyto pískovcové skulptury vytesal podle návrhů vídeňského sochaře Bendela kameník Reinhold Völke, rovněž z Vídně.

Divadlo bylo přejmenováno na Divadlo F. X. Šaldy dne 22. prosince 1957, kdy v něm měla premiéru Šaldova hra „Dítě“.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele