Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost pochází z první poloviny 14. století a je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách.  Nachází se nedaleko Sobotky v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Stavba se tyčí na osamocené pískovcové skále v místě setkání tří údolí, jež byla v minulosti zatopena rybníky. Hrad chránil z východní strany Bílý rybník, ze západní Černý rybník a není zcela vyloučeno, že z jižní strany v případě nebezpečí mohlo být v mokřinu či vodní plochu proměněno i údolí Plakánku.

Jedna z oblíbených legend praví, že jméno Kost dostal hrad v dobách, kdy jej obléhal Jan Žižka a po neúspěšném dobývání prohlásil, že je pevný jako kost.

Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů. Jeden z nich je určen přímo pro děti, jmenuje se "Z pohádky do pohádky" a provází jím princezna.

Přímo pod hradem se nachází parkoviště, odkud se pohodlně dostanete k hradu i s kočárkem nebo se od něj po prohlídce můžete vydat na procházku do údolí Plakánek, která je vhodná pro kočárky. Děti si mohou vzít odrážecí kola. Cesta údolím je součástí okružní naučné stezky Plakánek

Z historie hradu

Zakladatel hradu byl hrabě Beneš z Vartemberka, jež se do zakládací listiny podepsal latinským přízviskem Benesius de Costy, což Češi zkomolili a přejmenovali ho na Beneše z Kosti. Po jeho smrti se majitelem Kosti stává jeho syn Petr z Vartemberka, který byl jako přední dvořan Václava IV. dobře situovaný a začal s celkovou přestavbou dřevěné tvrze na kamenný hrad, jehož podoba se zachovala až do dnešní doby.
Hrad vlastnil také rod pánů z Hazmburka, kteří se zde udrželi 
po celé 15. století. Dále pak Šelmberkové, Biberštejnové, kteří ho rozšířili a renesančně přestavěli, Lobkovicové a vlastnil jej i Albrecht z Valdštejna.
Roku 1635 hrad vyhořel. Za dob, kdy jej vlastnil rod Černínů, chátral a mnoho pokojů bylo využíváno jako sýpka. Někdejší pevnost pak koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele