Zámek Karlova Koruna

Barokní zámek Karlova Koruna se nachází v Královehradeckém kraji v městě Chlumec nad Cidlinou. Stavba zámku se konala v letech 1721 – 1723. Na stavbě se podílel hrabě František Ferdinand Kinský jako umělec, Jan Blažej Santini jako architekt italského původu, a navíc František Maxmilián Kaňka jako český barokní architekt.

Zámek dostal své jméno na počest Karla VI., jež byl nejmladším synem císaře Leopolda I. a jeho manželky Eleonory Falcko-Neuburské. Zámek vyhořel v roce 1943, rekonstruován byl až do roku 1968. Stavba zámku stojí určitě za zmínku. Ke středovému válci jsou připojeny po 120 stupních tři křídla čtvercového půdorysu.

V prostorách a okolí zámku najdeme kapli Zvěstování Panny Marie, oranžerii, zámecký park s chráněnými stromy (18 hektarů), a také dvě pohádkové stezky pro děti (okruh Víl, okruh Strašidel a skřítků), či dětský koutek. Pokud si budete chtít projít pohádkovou stezku, můžete si zakoupit na pokladně zámku pohádkového průvodce. Zámecký park je otevřen celoročně.

Zajímavostí zámku je, že se v roce 1775 stal vězením, a bylo do něj uvězněno 400 sedláků. Zámek sloužil také ke kulturním účelům, kdy v roce 1818 se zde předvedla komedie Honza kolohnát z Přelouče.

Pokud se rozhodnete jít na prohlídku zámku, zabere Vám prohlídka zhruba jednu hodinu. Na prohlídce uvidíte expozici s dějinami rodu Kinských a chovem koní Kinských. V zámeckých pokojích uvidíte běžný život šlechticů. Návštěvní doba se mění podle měsíců, a je proto dobré sledovat oficiální webové stránky.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele