Zámky

Starý a Nový zámek Studénka

Starý a Nový zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okrese Nový Jičín. Jedná se o komplex památkově chráněných staveb, jež tvoří původně renesanční Starý zámek a barokní, novogoticky přestavěný Nový zámek.

Nedílnou součástí je také zámecký park se stopami původní středověké tvrze, branou a ohradními zdmi.

Hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov je druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice patřící k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě a tvoří jednu z dominant města.

Zámek Častolovice

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví Diany Phipps Sternbergové, která také dohlíží na jeho provoz. Je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcím.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou byl vybudován na levém břehu řeky Oslavy na skalnatém masívu a patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě.

Zámek Klimkovice

Čtyřkřídlý dvoupatrový renesanční zámek v Klimkovicích s uzavřeným nádvořím byl postaven ve 2. pol. 16. století na místě středověké tvrze.

Zámek Křetín

Moderní udržovaný pseudoklasistický zámek, jež byl vybudován v roce 1861 leží uprostřed stejnojmenné obce Křetín, která se nachází v Jihomoravském kraji.

Zámek Kunštát

Hrad (zámek) Kunštát z 13. století, vybudovaný na vrcholu kopce nad stejnojmenným městem na Blanensku v Jihomoravském kraji skrývá pod pokrývkou zámeckých přestaveb jedno z nejstarších šlechtických sídel Moravy.

Zámek Letovice

Dominantou Letovic je bývalý hrad, později přestavený na zámek, který je situovaný na vysokém skalnatém ostrohu nad řekou Svitavou.

Zámek Bravantice

Bravantický zámek je bývalá vodní tvrz z 16. století (v literatuře je uváděn i rok 1594), která byla postupně přebudována na venkovský renesanční zámek ve stejnojmenné obci v okrese Nový Jičín.