Zámky

Zámek Červená Lhota

V obci Pluhův Žďár poutá oči návštěvníků pohádkovým kouzlem novorenesančně přestavěný zámek Červená Lhota, jenž se nachází na skalnatém ostrůvku, obklopeném hladinou rybníka.

Zámek Boskovice

Zámek Boskovice se nachází nad jižním okrajem středu města Boskovice a je jeden z nejkrásnějších empírových zámků na Moravě.

Zámek Spálov

Zámek v městyse Spálov byl přestavěn okolo roku 1695 rodem Schertzových z původní tvrze, kterou v minulosti několikrát poznamenal vpád Poláků.

Zámek v Loučné nad Desnou

Loučná nad Desnou je renesanční zámek nacházející se ve stejnojmenné obci, jež byl vybudován Žerotíny po roce 1608. V poslední čtvrtině 17. století barokně rozšířen a je včetně parku chráněn jako kulturní památka České republiky.

Starý a Nový zámek Studénka

Starý a Nový zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okrese Nový Jičín. Jedná se o komplex památkově chráněných staveb, jež tvoří původně renesanční Starý zámek a barokní, novogoticky přestavěný Nový zámek.

Nedílnou součástí je také zámecký park se stopami původní středověké tvrze, branou a ohradními zdmi.

Hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov je druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice patřící k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě a tvoří jednu z dominant města.

Zámek Častolovice

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví Diany Phipps Sternbergové, která také dohlíží na jeho provoz. Je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcím.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou byl vybudován na levém břehu řeky Oslavy na skalnatém masívu a patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě.

Zámek Klimkovice

Čtyřkřídlý dvoupatrový renesanční zámek v Klimkovicích s uzavřeným nádvořím byl postaven ve 2. pol. 16. století na místě středověké tvrze.