Zámky

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

Dominantu obce Stará Ves nad Ondřejnicí tvoří zámek, který už z dálky září zdobenou fasádou a zaujme slohovou čistotou, kterou ocení nejen odborníci a milovníci umění.

Zámek Fulnek

Zámecký komplex leží na ostrohu protáhleho návrší severovýchodně od historického jádra města Fulnek. Skládá se z Horního (renesančního) zámku a Dolního zámku.

Zámek Mikulov

V samém srdci města Mikulova se nad všemi jeho budovami tyčí na skalním útesu mikulovský zámek. Historie zámku sahá až do 13. století, kdy Přemysl Otakar II. udělil zámek v léno Lichtensteinům.

Zámek Karlova Koruna

Barokní zámek Karlova Koruna se nachází v Královehradeckém kraji v městě Chlumec nad Cidlinou. Stavba zámku se konala v letech 1721 – 1723. Na stavbě se podílel hrabě František Ferdinand Kinský jako umělec, Jan Blažej Santini jako architekt italského původu, a navíc František Maxmilián Kaňka jako český barokní architekt.

Trojský zámek

Zámek Troja (Trojský zámek) je barokní stavba v pražské městské části Troja nacházející se v bezprostřední blízkosti Pražské zoologické zahrady na pravém břehu řeky Vltavy.

Zámek Poruba v Ostravě

Porubský zámek byl postaven v roce 1573 Ondřejem Bzencem z Markvartic na základech původní tvrze, která na těchto místech stála, a je to druhá nejstarší stavba na území Ostravy Poruby.

Zámek Valtice

Zámek Valtice se nachází na jižní Moravě mezi městy Břeclav a Mikulov ve stejnojenném městě Valtice. Nynější podoba zámku je v barokním stylu, dřívě byl zámek renesanční. Od roku 1996 byl zámek zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v rámci Lednicko-valtického areálu.

Zámek Lednice

Zámek Lednice se nachází ve stejnojmenné obci na jihu Moravy nedaleko města Břeclavi a Mikulova. Obec je obtékaná řekou Dyjí a parkem zámku pak protéká Dyje Zámecká. Zámek je od roku 1945 majetkem státu, dříve jej vlastnili Lichtenštejnové. První historická zmínka o této lokalitě je z roku 1222.
Novogotická přestavbu zámku, která proběhla v 19. století, učinila ze zámku romatické sídlo. Je obklopeno jedním z nějvětších parků v Evropě s rozlohou téměř 200 hektarů.

Zámek Raduň

Zámek Raduň se nachází v Moravskoslezském kraji v okrese Opava ve stejnojmenné obci Raduň. Původní gotická tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční styl zámku. Nynější podoba zámku obsahuje empírové úpravy ze začátku 19. století. Tyto úpravy navrhl architekt Englische. Zámek je chráněn jako kulturní památka.