Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám svaté Barbory je římskokatolický filiální kostel a klenot pozdní gotiky v Kutné Hoře založen roku 1388 a je společně s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu zasvěcenou panně Barboře, raně křesťanské mučednici, jež je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, především horníků, kteří se nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály.

Stavba podle některých pramenů měla mít dvojnásobné rozměry než má současný chrám a probíhala v několika etapách a do značné míry souvisela s prosperitou stříbrných kutnohorských dolů. Práce na chrámu byly několikrát přerušeny (v polovině 16. století v kutnohorských dolech došlo stříbro, stavba musela být provizorně ukončena).

Následující staletí přinesla vlnu rekonstrukcí a výměn inventáře zejména v barokním duchu. Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá regotizace a celková obnova chrámu.

V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Prohlídky katedrály

Chrám svaté Barbory si můžete přijít prohlédnout individuálně (bez průvodce), kdy vstupenky je možno zakoupit na pokladně chrámu, kde je k dostání také průvodce (v různých světových jazycích) o nejdůležitějších zajímavostech a historii. Na místě si můžete stáhnout do svých chytrých telefonů, také interaktivního průvodce.

Návštěvníci, kteří mají zájem o prohlídku s průvodcem (skupiny) si mohou výklad objednat (minimálně dva týdny předem). Prohlídka trvá zhruba 40 minut.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele