Turistická oblast Orlické hory a Podorlicko

Turistická oblast Orlické hory a Podorlicko je rájem pro milovníky cykloturistypěší turisty, běžkování nebo sjezdového lyžování. Je zde celá řada zajímavých šlechtických a židovských památek, parků, muzeí či galerií nabízející nádherné přírodní scenérie svých hor a jejich podhůří.

Naleznete zde také síť obranných pevností, které byly vybudovány za první Československé republiky na obranu proti nebezpečí přicházející ze strany fašistického Německa. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější opevnění patří dělostřelecká tvrz Hanička.

Pokud holdujete spíšeubytováním v menších zařízeních nebo v soukromí, jsou Orlické hory a jejich podhůří ideálním místem pro chvíle odpočinku, jelikož nejsou poznamenány tzv. tvrdou turistikou. Obří hotelové komplexy, zde nehledejte.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Králíky - Kopeček

Raně barokní klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1695–1700 a v roce dokončení byl do kostela umístěn milostný obraz Panny Marie Sněžné , který se stal srdcem poutního místa , a Lysá hora dostala nové jméno – Hora Matky Boží.

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Hora Matky Boží je vrch v Hanušovické vrchovině asi 1,5 km východně od města Králíky s kterým je propojený alejí s kapličkami křížové cesty. Nachází se zde barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a hlavní poutní místo královéhradecké diecéze.

Rozhledna Val v Dolní Hedeči

Rozhledna Val se nachází na vrcholu Val v Hanušovické vrchovině a tvoří ji telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, ze které je výhled výhled na Králický Sněžník, Hrubý Jeseník, Hanušovickou vrchovinu, Orlické hory, Bystřické hory a do Kladské kotliny.

Rozhledna Suchý vrch v Orličkách

Rozhledna Suchý vrch, jež je součásti Kramářovy chaty se nachází pod nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny, jímž je stejnojmenný dvouvrcholový protáhlý masiv Suchý vrch (995 m n. m.).

Skiareál Buková hora (Červená Voda a Čenkovice) v Orlických horách

Moderní horský areál, který svými parametry dosahuje alpské úrovně. Skiareál Buková Hora totiž spojuje 5 sjezdových tratí , které vedou na Bukovou horu ze střediska Čenkovice a z areálu Červené Vody , jež nabízí dvě nejdelší sjezdové tratě Orlických hor.

Zámek Častolovice

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví Diany Phipps Sternbergové , která také dohlíží na jeho provoz. Je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcím.

Pěší výlet z Českých Petrovic na Orlickou chatu u Rampušáka

Trávíte-li volný čas v Orlických horách a nacházíte se poblíž Českých Petrovic, osady Jedlina či vzdálenějšího Klášterce nad Orlicí, můžete podniknout výšlap nebo cyklovýlet z Českých Petrovic na Orlickou chatu u Rampušáka .

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašeráckou lávku najdete na naučné stezce Zemská brána v údolí Divoké Orlice nedaleko obce Bartošovice v Orlických horách.

Kaplička sv. Jana a Pavla na Jedlině

Kaplička sv. Jana a Pavla na Jedlině se nachází v Orlických horách v Pardubickém kraji nedaleko Klášterce nad Orlicí.

Kostel sv. Petra a Pavla v Českých Petrovicích

Barokní kostel sv. Petra a Pavla se nachází ve střední části horské obce České Petrovice v Pardubickém kraji a pochází ze 30. let 18. století . V 18. století zde byla vystavěna i ohradní zeď.

Sport areál České Petrovice

Na česko-polské hranici v Orlických horách v nadmořské výšce 650 – 740 m se v samotném centru obce nachází lyžařské a snowboardové středisko Sport areál České Petrovice .

Kaple Nanebevzetí Panny Marie na Adamu v Českých Petrovicích

Severojižně orientovaná Adamova kaple Nanebevzetí Panny Marie je viditelná již z dálky, jelikož se vypíná n ad Českými Petrovicemi, na hoře Adam obklopená sjezdovkou a lanovkami .

Rozhledna Amálka v Českých Petrovicích

Na horní stanici vleku A Sportareálu České Petrovice najdete rozhlednu Amálku, která je přístupná každý den za provozu areálu.