Rozhledna Suchý vrch v Orličkách

Rozhledna Suchý vrch, jež je součásti Kramářovy chaty se nachází pod nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny, jímž je stejnojmenný dvouvrcholový protáhlý masiv Suchý vrch (995 m n. m.).

Betonová rozhledna jejíž tvar připomíná hřib byla původně stavěna jako vodárenská věž mezi lety 1931-1932 podle návrhu architekta A. Patrmanna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 metrů a vede k ní 128 schodů. Při výstupu na rozhlednu můžete zhlédnout výstavu historických fotografií, které ukazují chatu a rozhlednu od roku 1926.

Rozhledna Suchý vrch poskytuje panoramatický výhled do širokého okolí a můžete z ní pozorovat Šerlich, Kladsko, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník s Pradědem a za dobrých podmínek také Sněžku.

V letních měsících je Suchý vrch, rozhledna i Kramářova chata ideálním cílem pro pěší výlety. Přes vrchol vede Jiráskova horská cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor. V zimě je Suchý vrch rájem pro běžkaře. Je tu několik desítek kilometrů pravidelně udržovaných běžkařských tratí se zajímavými místy po cestě.

V přízemí rozhledny je v provozu horská restaurace. Rozhledna je přístupná celoročně od 9:00 do 17:00 (v letních měsících do 19:00).

Historie 

Přilehlá Kramářova chata byla slavnostně otevřena v červenci roku 1928 za přítomnosti prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře, podle kterého byla pojmenována. V červenci roku 2003 chata vyhořela.
Obnova chaty započala v březnu 2011 a chata byla slavnostně otevřena 5.7.2012.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele