Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Hora Matky Boží je vrch v Hanušovické vrchovině asi 1,5 km východně od města Králíky s kterým je propojený alejí s kapličkami křížové cesty. Nachází se zde barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a hlavní poutní místo královéhradecké diecéze.

Název Hora Matky Boží je podle přání zakladatele Tobiáše Jana Beckera (1646–1710), pozdějšího královéhradeckého biskupa, který vystavěl kostel na tehdejší Lysé hoře. Stavba byla dokončena roku 1700 a téhož roku byl do kostela přinesen milostný obraz Panny Marie, který se stal srdcem tohoto poutního místa a Lysá hora dostala nové jméno – Hora Matky Boží. V roce 1710 byla dokončena další stavba – klášter, který od počátku 18. století sloužil řádu servitů, později redemptoristů. V letech 1950–1960 se stal vězením pro kněze. Vedle trojlodní baziliky je výraznou stavbou klášterního areálu kaple Svatých schodů (napodobenina schodiště v hradu Antonia v Jeruzalémě po nichž kráčel Ježíš Kristus k soudnímu stolci Piláta). Po schodech nahoru chodí poutníci po kolenou, zatímco boční schodiště slouží k normálnímu sestupu dolů. 

Nyní zde sídlí charitní domov řádových sester. Až ke klášteru vede alejí lemovaná Svatá cesta, která začíná již na Malém náměstí v Králíkách. 

Z Mariánského kopce je krásný výhled na Králíky, Králický Sněžník a Suchý vrch.

Se svou výškou 760 m n. m. tvoří hora přirozenou dominantu krajiny. V roce 2018 byl celý areál prohlášen národní kulturní památkou České republiky.

V hotelu Poutní dům se mohou návštěvníci ubytovat, občerstvit se nebo poobědvat.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele