Zámek Častolovice

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví Diany Phipps Sternbergové, která také dohlíží na jeho provoz. Je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcím.

Zámek leží ve východních Čechách na soutoku řek Bělé a Kněžny vedle silnice č.11 mezi Hradcem Králové a Rychnovem nad Kněžnou a přiléhá k němu také anglický park se zvěřincem.

Na nádvoří zámku je v provozu velmi příjemná kavárna s restaurací a pro rychlejší občerstvení a radost dětí je tu i malý kiosek. Ve voliérách zde žije několik druhů papoušků a v kašně si plavou zlaté rybky. Chloubou zámecké expozice je Rytířský sál (300 m2) s malovaným kazetovým stropem.

Pro nejmenší návštěvníky je v jeho blízkosti dětské hřiště. Součástí zámeckého areálu jsou i dvě hlídaná parkoviště vhodná i pro autobusy. Na zámku je možno uspořádat svatby, oslavy, firemní setkání a další společenské události.

Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky, pro bezbariérový přístup do zámecké expozice je k dispozici zvedací plošina pro vozíčkáře.

Z historie zámku

Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Mezi nejznámější patřil Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1495 koupil Častolovice Vilém z Pernštejna, poté v roce 1577 přešly Častolovice do vlastnictví Rudolfa II., který je o sedm let později prodal pánům z Oppersdofu.

Vodní tvrz v renesanční zámek proměnili v letech 1588 - 1615 Jan Bedřich z Oppersdorfu společně se svou ženou Magdaléna z Donína a roku 1694 jej nejvyšší purkrabí království Adolf Vratislav ze Sternberga.

Část zámku byla v druhé polovině 19. století přestavěna v novogotickém slohu a také zde byl založen anglický park. Počátkem 20. století byly novogotické prvky ze zámku víceméně odstraněny, aby tak opět vynikla jeho původní renesanční podoba. Pro zásobování vodou celého zámku včetně kašny a nádvoří byla nad vchodem vystavěna mohutná věž do níž byla umístěna vodní nádrž. Východní křídlo zámku bylo zvýšeno o jedno poschodí, aby byl zámek schopen ubytovat všechny členy rodiny.

Pod nucenou německou správu přešel zámek v roce 1940 a to donutilo v roce 1942 rodinu Sternbergových sídlo opustit. Častolovické panství bylo po II. Světové válce navráceno Leopoldovi Sternbergovi než došlo roku 1948 konfiskaci státem.

V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele