Barokní lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

  • Nadmořská výška: 417 m n.m.

Součástí Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech je také barokní lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech na náměstí Míru č. 149/I, která je jednou z mála tohoto druhu v Evropě.

Provoz městské apatyky je doložen v domě již roku 1639. Z tohoto období však pochází pouze zařízení zadní místnosti, tzv. přípravny, kde je možno zhlédnout nejen různé ruční a mechanické přístroje a nástroje sloužící k přípravě léků, čípků a mastí, ale také starou třístupňovou z vnější chodby vytápěnou pec na sušení bylin a zbytky starých léčiv, ať už rostlinného či živočišného původu.

Zařízení prodejní části, tzv. oficíny, vyřezal pro lékárnu jezuitské koleje laický řádový bratr Jan Geschwendt v roce 1733. U stěn kolem oficíny stojí repositoria se sloupy jednoduše až trojnásobně vinutými nebo jednoduchými s bohatě vyřezávanými hlavicemi. Na repositoriích se nachází bohatý stojatkový materiál (dřevěný, majolikový, cínový, porcelánový i skleněný). Po zrušení řádu roku 1773 zařízení odkoupil pro svoji živnost tehdejší klatovský lékárník Jan Michal Firbas. Narvalí zub v interiéru připomíná období, kdy lékárník dostal povolení používat označení lékárny U Bílého jednorožce.

Tato lékárna sloužila běžnému provozu až do roku 1966, kdy byla vyhlášena za památku, pro provoz uzavřena a přešla pod správu klatovského muzea. 
Na přelomu roku 2009 a 2010 prošlo celé vybavení první místnosti zásadními restaurátorskými zásahy. Nábytku byla navrácena původní barevnost z doby svého vzniku. 

V červnu roku 2014 byl slavnostně odhalen nový portál barokní lékárny s hlavou bílého jednorožce, který je symbolem lékárny.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele