Pražský orloj

Staroměstský (Pražský) orloj jsou středověké astronomické hodiny ukazující po celá staletí nejen čas a datum, ale také polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře.

Orloj je umístěn na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze. První historicky doložené zmínky o orloji se nacházejí v listině z 9. října 1410.

Jako poslední na světě dodnes tato technická památka dokáže měřit babylonský (hvězdný) a staročeský čas. Ukazuje pohyby vesmírných těles a každou celou hodinu orloj oživí pochodující figurky apoštolů nad astronomickým ciferníkem a pohyblivé sochy po stranách.

Astronomický ciferník

Dominantní astronomický ciferník (odvozený od astrolábu) je umístěn uprostřed. Lze od něj odečítat různé časy, polohu Slunce, a také kterým souhvězdím zvířetníku právě prochází, dále astronomické cykly, polohu Měsíce nad nebo pod horizontem a jeho fázi postavení ke slunci.

Kalendářní deska

Pod astronomickým ciferníkem je umístěna kalendářní deska, ze které lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.

Apoštolové

Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové. Dvanáct vyřezávaných soch se objevuje v levém a pravém okénku orloje v tomto pořadí:

 1. Jakub (s valchařskou palicí) a Petr (s klíčem)
 2. Ondřej (nesoucí ondřejský kříž) a Matěj (se sekerou)
 3. Juda Tadeáš (držící v levé ruce knihu) a Filip (s kladickým křížem)
 4. Tomáš (s kopím) a Pavel (držící knihu a meč)
 5. Jan Evangelista (napomínající hada) a Šimon (s pilou)
 6. Barnabáš (s papyrem) a Bartolomej (s knihou a nožem)

Apoštolové procházejí vždy jen od 9:00 do 21:00 a jejich pohyb je ukončen zakokrháním kohouta.

Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla umístěnou mezi okny apoštolů, a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny.

Staroměstská radnice umožňuje i prohlídku interiérů. V rámci této prohlídky je zpřístupněna i kaple, odkud jsou zpoza okénka vidět vyřezávané sošky apoštolů. Výtahem nebo pěšky můžete pak vystoupat až do horní části věže z vyhlídkou, kde budete mít Prahu jako na dlani.

Online webkamera

Zatím nebyla přidána žádná recenze
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Typ cestovatele