Státní opera Praha

Státní opera se nachází v hlavním městě Praha. Přesněji ji najdeme na ulici Wilsonova 4, blízko Národního muzea. Dostat se zde můžete tramvají č. 11 nebo č. 13 a vystoupit na zastávce Muzeum.

Státní opera byla veřejnosti znovuotevřena po rekonstrukci divadelní budovy 5. ledna 2020. Divadlo si nechala postavit v 80. letech 19. století pražská německá obec v reakci na otevření českého Národního divadla. Německé scéně totiž už nestačilo staré Stavovské divadlo. Státní opera je jednou ze čtyř scén Národního divadla. Patří zde Národní divadlo, Stavosvské divadlo, Nová scéna a Státní Opera.

Novorenesanční budova Státní opery byla postavena podle plánů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera (vídeňští architekti). Budova, co se uměleckého ztvárnění týče, nepředstihla Národní divadlo, ale přinesla Praze lepší jevištní parametry. Hlediště je složeno z přízemí, a poté tří pater, aby bylo dobře vidět na jeviště.

V době 2. světové války sloužilo divadlo (tehdy označováno jako Německá opera) pouze politickým shromážděním.  Setkávali se zde příslušníci NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana – Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) nebo také hostům Říše.

První rekonstrukce divadla proběhla v letech 1967 – 1973. Název Státní opera má budova od 1. ledna 2012. Poslední představení před rekonstrukcí se hrálo 2. července 2016 představení Pucciniho Turandot. Od té doby bylo divadlo uzavřeno z důvodů rekonstrukce až do začátku roku 2020.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele