Národní zemědělské muzeum v Praze

Národní zemědělské muzeum, jehož počátky sahají do roku 1891 se nachází v Praze na Letné v ulici Kostelní v městské části Praha 7.

Pokud zde zavítáte, najdete zde funkcionalistickou budovu, jež byla postavena v letech 1937 - 1939 podle projektu architekta Milana Babušky a těsně sousedí s budovou Národního technického muzea. Jako samostatná instituce vzniklo Zemědělské muzeum v roce 1918.

V roce 2017 byla dokončena celková rekonstrukce muzea (měla co nejvíce přiblížit původnímu návrhu) a otevřelo se také další z řady nových, moderních expozic, a také unikátní střešní expozice Živá zahrada výhledů, nabízející výhled na hlavní město.

Jednotlivé expozice se věnují rybářství, lesnictví, myslivosti, zemědělství nebo gastronomii, a také tématům jako je například půda či voda v krajině. Nechybí ani ukázka toho nejlepšího ze sbírkového fondu zemědělské techniky – tedy traktorů jednotlivých výrobců továrních řad.
Muzeum je vhodné pro celou rodiny, díky řadě interaktivních exponátů se zde dobře zabaví děti i dospělí.

Expozice zemědělství

V expozici zemědělství naleznete unikátní sbírkové předměty, preparáty hospodářských zvířat nebo si můžete poslechnout příběhy našich předků či se seznámit s historií zemědělství a koloběhem hospodářského roku.
Jednou z dominant této expozice je býk César, nejlepší plemeník z první české inseminační stanice. Na straně druhé si pak můžete prohlédnout originální ruchadlo bratranců Veverkových, které v 19. století započalo éru nových technologií a inovací v zemědělství.

Expozice zemědělství

Rybářství

Interaktivní a moderní expozice rybářství, která byla v roce 2015 byla oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku prezentuje tradici českého rybníkářství.

Expozici oživují velká akvária se sladkovodními rybami. Návštěvníci uvidí sumce, kapra, štiku nebo krmné plotice, dioráma výlovu rybníka nebo interaktivní model rybniční soustavy.

Tvůrčí i jiné aktivity zabaví malé i velké děti.

Objevovna

Prostor vybavený audiovizuální a další technikou, ve kterém se konají výukové a lektorské programy a přednášky pro školní a mimoškolní skupiny. Je to prostor pro učení, bádání, přemýšlení, experimentování, zábavu a hraní.

Jede traktor

Na ploše přes 500 m² se rozpíná expozice Jede traktor s více jak dvaceti typy traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Pro děti jsou k dispozici šlapací traktůrky a odrážedla se speciální dráhou přímo v expozici. Herní traktorový simulátor (Farming Simulator) nebo trenažér Zetor Major*, který simuluje jízdu po městě i orbu na poli si mohou vyzkoušet větší děti i dospělí.

Expozice se nachází v prvním podzemním podlaží.

Voda v krajině

Expozici nabízející velké množství úhlů pohledu na vodu v krajině, v řekách a lidských životech dominuje plastický model České republiky, na kterém se promítají příběhy vody, oživují hlavní rybniční soustavy, povodí i rozvodí, vysvětlují skutečné příčiny a zákonitosti povodní v kontrastu s nejsuššími oblastmi ČR a důvody, proč tomu tak je.

Návštěvníci si mohou ve skleněných válcích vyzkoušet rozličné vlastnosti a úlohy vody v krajině - sílu vody, vsakování, ale také to, jak s ní nakládáme, jak ji spotřebováváme. Informace o vodě poskytují interaktivní skleněné knihy.

Myslivost

Expozice myslivosti vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, poslání, postoje, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní.
Ve vrstvách lesa můžete potkat lesní zvěř a sledovat její stopy.

V další části si můžete vyzkoušet vlastní reakce a schopnosti v roli myslivce a nechat se unést reakcí přírody, zvěře i lidí na proměnu přírodních podmínek.

Laboratoř ticha

Laboratoř ticha umožňuje návštěvníkům díky moderním technologiím nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu. Audiovizuální instalace byla do Národního zemědělského muzea přemístěna z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015. Tento multidimenzionální projekt představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře.

Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, mikrofony, projekční plochy, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Projekt přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě.

Živá zahrada výhledů

Zcela unikátní koncept Živá zahrada výhledů nabízí včelí úly, políčko se zemědělskými plodinami, trávník k posezení nebo na piknik a nádherný výhled na Prahu. Ze střechy lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou.

Malý selský dvorek

Tato venkovní expozice ukazuje chov drobných hospodářských zvířat. Jsou zde slepice, králíci, kachny nebo holuby. Některá zvířata se zde volně pohybují. Dvůr je přístupný zdarma každý den mimo pondělí.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele