Zámek v Loučné nad Desnou

Loučná nad Desnou je renesanční zámek nacházející se ve stejnojmenné obci, jež byl vybudován Žerotíny po roce 1608. V poslední čtvrtině 17. století barokně rozšířen a je včetně parku chráněn jako kulturní památka České republiky.

V roce 1845 získali zámek bratři Kleinové, podnikatelé v železárenství a stavitelé železničních tratí, za jejichž éry byl zámecký park přeměněn na anglický a v současnosti je na rozdíl od zámku přístupný veřejnosti.

Co se stavebního rozložení týče, lze zámek rozdělit na renesanční část z počátku 17. stol. a část raně barokní z konce 17. století. Renesanční část tvoří jednopatrová čtyř křídlová budova s obdélníkovým dvorem. Část raně barokní je pak tvořena také jednopatrovou, ale trojkřídlou budovou s věžicemi na nárožích zahradního křídla. U věžice z jižního křídla vystupuje kněžiště zámecké kaple sv. Cyrila a Metoděje z konce 18. století.
Dochovány jsou renesanční klenby v přízemí jižního a východního křídla, v patře pak zbytky nástěnných maleb a částečně také interiéry kaple.

Po roce 1989 se majitelem zámku stala obec a společně s příslušníky rodiny Kleinů se záměrem zřídit zde hotelovou školu a hotel. Projekt byl zpracován v roce 1994 a následně zahájena rekonstrukce. Došlo k výměně krovů a některých stropů. V roce 2008 se společná firma dostala do finančních problémů a práce na obnově zámku se zastavily. Zámek byl prodán v dražbě v roce 2009 soukromé společnosti.
V majetku obce zůstal kostel a zámecký park. V roce 2009 nechala obec kostel zrekonstruovat a v roce 2010 byla dokončena obnova zámeckého parku.

V zámeckém parku naleznete mnoho zajímavých dřevin včetně lípy s obvodem kmene kolem 550 cm.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele