Dlouhé stráně a okolí

64:00 13 km

Plánujete dvou až třídenní výlet? Vyrazte se podívat na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně. Vstupné do elektrárny je dobré si koupit dopředu. Dá se samozřejmě koupit i na místě, ale může se stát, že už budou exkurze vyprodané a vy tak přijdete o prohlídku.

Rezervaci můžete provést zde: https://www.dlouhe-strane.cz/. Podmínky rezervace jsou zveřejněny na stránkách. Na výběr máte ze dvou typů exkurzí:

  1. První je exkurze s výjezdem k dolní nádrži a v této exkurzi se podíváte do elektrárny (přednáškový sál, kde uvidíte projekci filmu a dostanete přednášku, jak elektrárna funguje), dále se podíváte do podzemí elektrárny.
  2. Druhá exkurze je s výjezdem k horní nádrži. Co se přednášky týče, dozvíte se to stejné jako u první exkurze. Výhodou této exkurze je, že máte zaplacen výjezd autobusem k horní nádrži, a lépe tak proniknete do toho, jak elektrárna funguje. U horní nádrže pak máte rozchod na cca 15 - 20 minut.

Plán výletu:

Pokud rádi chodíte po horách, je dobré si výlet rozdělit a nechat si den na vyšlápnutí k horní nádrži. Pokud Vás ale turistika nebere, nebo nemáte tolik času, a chcete vidět pouze horní nádrž, můžete využít exkurze s výjezdem k horní nádrži.

1. den (pátek)

První den si můžete naplánovat výšlap k horní nádrži. Výšlap Vám zabere zhruba 4 hodiny (s přestávkami). Dvě až tři hodiny počítejte na návrat. Může se stát, že počasí bude ráno zatažené, mlhavé a sichravé (pro méně zdatné jedince je to výhoda, neuvidíte, jak velké kopce nás čekají). Vydáte se z areálu Kouty nad Desnou, hned za infocentrem Ski areálu po červené turistické trase. Začátek trasy je v nadmořské výšce 565 metrů a vystoupáte do výšky 1353 metrů. Čeká Vás pěkná procházka lesem, kolem potůčků, a také svah, který začne rychle stoupat (tak to bude skoro pořád). Během výstupu dávejte pozor na sjíždějící cyklisty z kopce. Turistická stezka totiž křižuje cyklotrasy Bike parku. Čím se budete dostávat výš, tím se bude mlha ztrácet, a čekají Vás krásné výhledy do krajiny.

Zhruba v polovině výšlapu se dostanete k rozhledně u Tetřeví chaty, kde se můžete občerstvit. Pokračujete dál po červené a před vámi se objeví vrchol Mravenečník. Máte možnost jít přes tento vrchol, nebo se budete držet červeného značení a zanedlouho se dostanete až k horní nádrži. Za dobrého počasí jde z horní nádrže vidět Praděd, Vysoká hole, Velký Máj, také Malý děd, a již zminěný Mravenečník a další. Pokud budete nádrž obcházet, zabere Vám to zhruba 30 minut.

Abyste nešli zpátky úplně stejnou trasu jako pří výšlapu, můžete se vydat po asfaltové cestě. Je to cyklotrasa 6263 a dojdete k přístřešku pod horní nádrží, držte se vlevo a napojíte se na cyklotrasu 6155. Na této cestě se můžete občerstvit u studánky, potom už je jen kousek k rozhledně u Tetřeví chaty a napojíte se na červenou turistickou stezku.

Další možností je z horní nádrže využít půjčovnu koloběžek a užít si 17 kilometrový sjezd na koloběžce.

Pokud se rozhodnete absolvovat trasu pouze pěšky, jako jsem doporučil, zabere Vám celková délka výšlapu asi 8 hodin. Doporučil bych ji mírně zdatným lidem, nedoporučil bych ji rodině s malým dítětem nebo kočárkem.

2. den (sobota)
Na sobotu si můžete náplánovat exkurzi s výjezdem k horní nádrži. Exkurze s výjezdem k horní nádrži začínají v 11 hodin dopoledne, nebo ve dvě hodiny odpoledne. Místo pro sektání je na autobusové zastávce před lyžařským areálem Kouty, kousek od infocentra. Tam si Vás vyzvedne pan přednášejicí a společně s ním nastoupíte do autobusu. V autobusu se dozvíte první informace o elektrárně. Vyjedete k horní nádřži a máte 15 - 20 minutový rozchod. Může se stát, že na horní nádrži bude viditelnost nulová, a tak máte možnost si ve stánku s občerstvením zakoupit ohřátý Praděd či svařák. Po rozchodu sjedete ke spodní nádrži, a čeká Vás ještě zhruba dvouhodinová prohlídka včetně výkladu o elektrárně.

3. den (neděle)
Poslední den můžete navštívit Jeskyně Na Pomezí. Jeskyně se nachází kousek od města Jeseník, dva kilometry severovýchodně od města Lipová-Lázně. Jeskyně jsou krasové s krápníkovou výzdobou a od roku 1965 jsou přírodní národní památkou. Prohlídka jeskyně Vám zabere hodinu. Bližší informace naleznete zde: https://www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-na-pomezi

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele