Zámek Fulnek

Zámecký komplex leží na ostrohu protáhleho návrší severovýchodně od historického jádra města Fulnek. Skládá se z Horního (renesančního) zámku a Dolního zámku.

Na místě zámku stál již ve 13. století hrad a koncem 15. století zde vybudoval Jan ze Žerotína druhou linii hradeb, která se částečně dochovala v základech Dolního zámku.

K přestavbě hradu v dvoupatrový renesanční zámek došlo v období mezi 60. a 70. let 16. století za nového majitele panství Baltazara Švajnice z Pilmsdorfu a jeho syna Jana. Na stavbě se podíleli italští zedničtí mistři a kameníci.
Další renesanční úpravy byly prováděny na počátku 17. století za Skrbenských z Hříště, posledních dekatolických pánů na Fulnecku.
Nový majitel, Václav Bruntálský z Vrbna, získal panství po konfiskaci roku 1622 a nachal přistavět nižší třetí patro zámku a vybudoval hranolovou schodišťovou věž. Ve 40. letech 17. století byl zámek držen v rukou Švédů, kteří zde měli velkou vojenskou posádku. Po jejich odchodu bylo modernizováno opevnění zámku, jenž získal charakter raně barokní pevnosti s dvojitou hradbou se zastřešenými rondely ve vnějším obvodu hrazení. V roce 1801 vypukl na zámku požár, který se rozšířil i na město. Po něm byly provedeny stavební úpravy, které pokračovaly až do roku 1824 a určili dnešní podobu zámku.

Dolní zámek byl budován od poloviny 18. století na místě opevnění, po požáru byl v roce 1803 obnoven a upraven na byty a kanceláře vrchnostenských úředníků a hospodářské prostory.
Domek zahradníka s přilehlými pavilony byl vybudován na přelomu 18. a 19. století.
V současné době je zámek v soukromém vlastnictví Teodora Reinholda.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele