Zámek Dolní Lukavice

  • Nadmořská výška: 347 m n.m.

Zámek v Dolní Lukavici nechal vybudovat v sousedství již zaniklé tvrze po roce 1708 hrabě Ferdinand Matyáš z Morzinu pravděpodobně dle návrhů plzeňského stavitele Jakuba Augustona mladšího.

Přibližně roku 1724 byl zámek ještě rozšířen o dvě krátká křídla. Ve východním z nich vznikla kaple sv. Jana Nepomuckého, vybavená dřevořezbami Lazara Widmanna a freskami Františka Julia Luxe. Jan Ferdinand Schor pak navrhl pro dalšího z Morzinů, Ferdinanda Maxmiliána, zahradu, přiléhající k zámecké budově z jihu, vybavenou sochami, jež vytvořil Ondřej Filip Quitainer. Zahrada byla později proměněna v krajinářský park. K zámeckému areálu patří také bývalý hospodářský dvůr.

Majitelé panství byli milovníky hudby, kteří vlastnili orchestr. V letech 1758–1760 zde jako kapelník působil Joseph Haydn, který zde složil svoji první symfonii nazvanou Lukavická.

Po roce 1945 prostory zámku využívala psychiatrická a protialkoholní léčebna, později zde byl sklad zdravotnického materiálu.

Dnes se větší část krovů a střech hlavní zámecké budovy nachází ve špatném stavu. Chybí či jsou nefunkční okapy a svody dešťové vody. Interiéry jsou sice částečně udržovány, přesto jsou v nich patrné dílčí statické poruchy, poškození stropů a bočního schodiště. Interiér kaple je sešlý (Luxovy nástěnné malby pomalu degradují). Vlivem zatékání se v objektu rozšířila dřevomorka a vnější omítky zámku jsou rovněž poškozené, přičemž místy jsou opadané až na zdivo.

Park je z větší části neudržovaný a sochařská výzdoba čestného dvora v nepatrných fragmentech leží před zámeckou budovou.

Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele