Kostel sv. Jiří v Brušperku

Farní kostel sv. Jiří představuje nejvýznamnější dominantu městského historického jádra Brušperka nacházející se východním směrem, ve svahu nad náměstím.

Základy kostela byly pravděpodobně položeny již roku 1267, což je dva roky před samotným založením města. S jistotou, ale víme, že již roku 1305 stál. Na stavbě je patrné množství stavebních slohů, od prvků románských až po prvky klasicistní či barokní. Hlavní portál této rozsáhlé a členité budovy je z kamene v gotickém slohu.
Dvě kaple rotundového typu byly po obou stranách kostela přistavěny v letech 1744–1774. Jedna z nich je zasvěcena sv. Františku Serafinskému, a druhá pak sv. Vavřinci. Nad hlavním vchodem je věž, zakončená barokní bání se dvěma lucernami. Při vnitřní prohlídce kostela budete procházet po dlažbě z umělého kamene a uvidíte hned sedm oltářů. Tři větší zvony, umíráček a bývalý sanktusový zvonek z roku 1687 s nápisem: „Gott allein Die Ehre“ jsou umístěny ve věži a dostanete se k ním po schodech, jenž byly vybudovány v roce 1765. Celý areál ohraničuje zeď s kapličkami křížové cesty pocházející z 18. století (1781). V minulosti býval kolem kostela dnes již zrušený hřbitov. Stavba je kulturní památkou 2. stupně.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele