Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Fryčovicích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí na mírné skalnaté vyvýšenině na levém břehu řeky Ondřejnice v dolní části obce Fryčovice v okrese Frýdek-Místek.

Zděný, podélný, jednolodní v jádru gotický kostel pochází z doby okolo roku 1345 a je považován za jednu z prvních kamenných církevních staveb v okolí a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Má odsazený polygonálně ukončený presbytář, sedlovou střechu a hranolovou věž předsazenou před západní průčelí.
Dva zachovalé gotické vchody do kostela (do sakristie a boční vchod) a část kamenů z hlavního portálu (vchodu) do kostela svědčí o jeho starobylosti. Východní část, kněžiště (presbytář), má klenbu rovněž v gotickém slohu. V 16. a 17. století byl kostel renesančně a barokně upravován.
Kostel má 3 zvony (prostřední zvon nese letopočet 1560, malý zvonek na sanktusové věžičce r. 1573 a velký zvon r. 1916).
Kolem kostela se nacházel hřbitov, kde se pohřbívalo až do roku 1868, nyní se hřbitov nachází naproti.
Nové věžní hodiny byly instalovány roku 1904 a v roce 1930 byly obě věže pokryty měděným plechem. Za 2. světové války rozšířen kůr pro nové varhany.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele