Zámek Kunín

Zámek se nachází se v obci Kunín u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji. Byl navržen známým rakouským architektem Johannem Lucasem von Hildebrandtem a je jedním z nejcennějších barokních zámků severní Moravy a Slezska s unikátním komínovým systém.

Do současné podoby dvoupatrového barokního zámku jej v první polovině 18. století na místě bývalé tvrze nechali vystavět hrabata z Harrachu, jako své venkovské sídlo.

Doba největšího rozkvětu je spojena s hraběnku Marií Walburgou z Zeil-Waldburgů na přelomu 18. a 19. století, která zde založila jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho nejslavnějším žákem byl velký český historik a Otec národa František Palacký.

Po hrabatech z Harrachu zámek vlastnili Walburg-Zeilové, pak Schindlerové z Kunwaldu a nakonec podnikatelská rodina rytířů Bauerů. V roce 1945 byl Bauerům celý jejich majetek zkonfiskován a připadl státu.
Škody způsobené za pobytu sovětských vojáků na konci 2. světové války napravila až rekonstrukce v letech 1956-61.

Zámek získal v 50. letech pod svou správu státní zemědělský statek a byl využíván jako ubytovna pro brigádníky a skladiště.
Dosti necitelně byl zámek v 70. letech upravován na koleje pro studenty Vysoké školy veterinární Brno.

Zdevastovaný zámek získala v roce 1999 do svého majetku obec Kunín, která ve spolupráci s Muzeem Novojičínska zahájila práce na postupné rekonstrukci s cílem do něj navrátit původní historické sbírky a zpřístupnit jej veřejnosti.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele