Zámek Bravantice

Bravantický zámek je bývalá vodní tvrz z 16. století (v literatuře je uváděn i rok 1594), která byla postupně přebudována na venkovský renesanční zámek ve stejnojmenné obci v okrese Nový Jičín.

V této době byla obec v majetku Bravantských z Chobřan. Stavba byla patrně obehnaná vyzdívaným vodním příkopem a mohutným valem a rondely.

Původně dvoukřídlá stavba se časem rozšířila o jižní křídlo s průjezdem. V roce 1651 ji do svého vlastnictví spolu se statkem získali Bruntálští z Vrbna. Ti zhruba v druhé polovině 17. století přestavěli tvrz na jednoposchoďový barokní zámek. K trojkřídlé stavbě bylo přistavěno západní čtvrté křídlo, které uzavřelo obdélné nádvoří. To bylo později v přízemí a v prvním patře doplněno o arkády. Na přelomu 18. a 19. století byl u zámku založen anglický park.

Také Jan Larisch-Mönnich zasáhl do stavebního vývoje zámku, když nechal po přenesení ústřední správy statku do Bravantic v roce 1815 postavit úřednický dům. Nový zámek, jak je dnes nazýván, je patrová obdélná budova s průjezdem, jež tvoří vstupní partii k samotnému zámku. Autor není zřejmý, ale mohl jim být s největší pravděpodobností opavský stavitel Johann Anton Englisch. Ten také na žádost Jana Larisch-Mönnicha roku 1815 vypracoval návrh na reprezentativní přestavbu starého zámku - ta se však nikdy nerealizovala.

V roce 1945 přešel zámek po konfiskaci majetku Blücherům do rukou státního statku. Po roce 1990 spravoval objekt Pozemkový fond ČR, následovně obec. Od roku 2006 je v soukromých rukou (vystřídal dva majitele), kteří do zámku nijak neinvestovali a ten stále chátrá a dostává se do žalostného stavu.

V roce 2021 se znovu stal majetkem obce Bravantice, která zde chce vybudovat nové centrum.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele