Kostel svatého Jana Křtitele ve Velkých Albrechticích

Jednolodní v základu gotický kostel s výraznými opěrnými pilíři po obvodě ve Velkých Albrechticích, o jehož založení ani zakladateli se bohužel nedochovali žádné infromace, je zasvěcený narození sv. Jana Křtitele.
Velké albrechtice se nacházejí přibližně 2,5 km od města Bílovec.

Kostel má sice nízkou, ale velmi masivní zvonicovou věž ve které jsou umístěny 2 zvony. První z roku 1505 s nápisy jmen evangelistů, P. Marie a sv. Josefa, a druhý z roku 1508 rovněž se jmény evangelistů, P. Marie a sv. Josefa.  

Obvodní zdi kněžiště a původní plochostropé lodi s portálem pochází z 1. poloviny 15. století. Nižším “rákosovým“ stropem s fabionem byl prostor uzavřen v 2. polovině 17. století. Věž byla vyzděna ke konci 17. století a byla postavena oratoř.

V roce 1818 pak bylo zaklenuto kněžiště, a roku 1820 zaklenuta loď. Původní sakristie na severní straně kněžiště byla zbořena a nahrazena tou nynější. Byla také přistavěna předsíň a vestavěna hudební kruchta. Z jižní a západní strany je kostel ohrazen masivní kamennou zdí s opěrnými pilíři.

Na hřbitově uprostřed, ve kterém se kostel nachází je mauzoleum s hrobkami rodu Sedlických z Choltic posledních majitelů zámku v Bílovci.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele