Müllerův dům v Opavě

Müllerův dům je dochovaná historická budova v Opavě jež byla původně součástí opavského hradu a později zámku, jehož existence sahá do 2. poloviny 14. století.

Původně zde stál hradní mlýn, který napájela voda z příkopu hradu. Stál v parkánu mezi hlavní a parkánovou hradbou opevnění, v místě, kde příkop končil. V 16. století byl přestavěn na hradní kuchyni a v 1. polovině 17. století na sýpku. Vlastní dům vznikl barokní přestavbou objektu roku 1726 a sloužil jako obydlí zámeckého správce. Po demolici zámku je to jediná dochovaná stavba původního zámeckého areálu. Za první republiky zde byla expozice zaměřená na československé legie.

V suterénu Müllerova domu vznikne úplně nová a moderně pojatá archeologická expozice, jež přiblíží proměny areálu, na němž se dům nachází. Budou zde vystaveny nejen exponáty vztahující se k opavskému zámku, ale i archeologické nálezy učiněné při výzkumech předcházejícím vlastní rekonstrukci. Tyto exponáty navíc doplní unikátní archeologické a historické muzejní sbírkové předměty opavské a slezské provenience. krom samotné archeologické expozice se v domě nachází ještě velký reprezentační sál, který slouží k přednáškám, kulturním a společenským akcím či k menším tematickým výstavám.
Zahrada je upravena do podoby, jež umožňuje nejen konání nejrůznějších kulturních akcí, ale i přírodovědné a historické edukační aktivity. K výsadbě zahrady byly zvoleny zejména původní slezské odrůdy ovocných stromů a keřů doplněné okrasnou výsadbou.

Budova s přilehlým parkem je od 31. května 2019 otevřena veřejnosti a využívána jako nový expoziční a výstavní prostor Slezské zemského muzea.

Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele