Jánské Koupele (Melčské lázně)

  • Nadmořská výška: 404 m n.m.

Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, Jánské Lázně, Jánský Pramen nebo Jánská Studánka, jsou součástí obce Staré Těchanovice severozápadně od Vítkova v okrese Opava v Moravskoslezském kraji, v rozsáhlých lesích při řece Moravici.

V 19. a v první polovině 20. století byly jedním z nejznámějších lázeňských míst ve Slezsku. Svůj věhlas získaly díky kvalitní železité minerální vodě a krásné poloze v lesích. První písemná zmínka o léčivých minerálních pramenech pochází z roku 1640, lidé je však zřejmě využívali již daleko dříve a jejich léčivou vodu používali k pití a léčení různých zdravotních obtíží.

Až do počátku druhé světové války byly lázně v provozu a velmi pečlivě udržované. Poslední lázeňskou sezonou vůbec byl rok 1940. V té době se pozemky Razumovských spolu se zbytkem Sudet staly součástí Třetí říše. Jánské Koupele byly využívány jako výcvikové středisko Hitlerjugend a později pak jako zajatecký tábor pro důstojníky.

Prameny

Janův

Janův pramen (pojmenoval jej svým jménem Jan hrabě z Tenczina) a je první využívaný pramen v Jánských Koupelích. Voda z něj byla využívána pro vodoléčebné účely.

Pavla

Pramen Pavla byl objeven roku 1859 na západním konci tzv. "Kyselkové louky", asi 120 m od původního Janova pramene. Felix hrabě Arz jej pojmenoval po své dceři Pavlíně.
Ve vodě tohoto pramene se nachází osmnáct druhů minerálních příměsí a je bohatá na železo a volný oxid uhličitý. Studna tohoto pramene je hluboká 7 metrů, voda má 8,7°C a teče rychlostí 10,7 litrů za minutu.

Marie

Studna tohoto pramene hluboká 18,2 m byla vyhloubena v roce 1897 a pramen je nazván podle jména hraběnky Razumovské. Kolem pramene Marie byla vybudována krytá kolonáda a lázeňské vily Eliška a Růženka.  Vydatnost pramene je 9,5 litrů za minutu a má teplotu 9,7 °C. Minerálka je bohatá na hořečnaté a vápenaté soli.

Lesní pramen

Nejméně vydatný ze všech čtyř pramenů v Jánských Koupelích.

Současný stav

Lázně koupil v roce 2003 podnikatel Jan Netal za 19 mil. Kč. Nepodařilo se mu však najít dalšího investora a ani získat dotace, chátrání tedy pokračovalo. Areál Jánských Koupelí byl roku 2005 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky. Ochrana byla v roce 2013 zúžena pouze na některé budovy.

V roce 2016 prodal komplex za 10 mil. Kč podnikateli Petru Lexovi a tenistovi Tomáši Berdychovi. Noví majitelé požádali v roce 2017 o vynětí lázní se seznamu kulturních památek, jejich žádost však byla zamítnuta.

Na území kdysi slavných lázní se dnes nachází pouze chátrající budovy a chodníky prorostlé plevelem. Studny pramenů jsou zanesené hlínou a voda se shromažďuje na loukách v okolí pramenů nebo odtéká bez užitku do řeky Moravice. Celkový stav areálu je velmi špatný. Do staveb zatéká a zároveň dochází k devastaci ze strany místních delikventů a vandalů, kteří se zde scházejí.

Na začátku roku 2020 došlo k prodeji společnosti BENEBA s.r.o. spolumajiteli lyžařského areálu Kopřivná, Karlu Ležatkovi. Společnost také změnila jméno na Bad Johannisbrunn. Ležatka zmínil, že chce zachovat historický vzhled budov, pokud mu to jejich stav umožní, a případně vyjmout z památkové ochrany jenom nejvíce zchátralé budovy. Počítá s vybudováním rekreačně-lázeňského komplexu se zachováním pramenů minerální vody s tím, že půjde o moderní areál vyšší kategorie, který ale bude dostupný široké, převážně tuzemské klientele včetně seniorů.
Projekt už je v určité fázi připravenosti, ale bohužel jej zkomplikovala epidemie koronaviru.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele