Výlet do Raabovy štoly v Zálužné

01:00

Hledáte tip na sobotní či nedělní výlet? Co takhle se přesunout zpět v čase do 2. poloviny 19. století, do doby, kdy se těžila břidlice v obci Zálužné? Nabízí se vhodná příležitost k návštěvě Raabovy štoly.

Jedná se o unikátní ukázku dolu, kde se v minulosti břidlice těžila a je jedinou břidlicovou štolou otevřenou na území České republiky.

Zájemci se do přibližně stometrové štoly dostanou od jara do podzimu, protože zhruba od listopadu do března zde zimují chránění netopýři. S průvodcem prozkoumáte chodbu zakončenou velkou komorou, kde se ve druhé polovině 19. století lámala břidlice. Dozvíte se mimo jiné i o těžkém údělů dělníků, pracujících ve štole.

Raabova štola se nachází v Krajině břidlice, asi 1 km od obce Zálužná. Ke štole je možný přístup z parkoviště pod křižovatkou – směr Budišov nad Budišovkou (na trase Vítkov – Zálužné). Od bílého altánu Krajiny břidlice je to asi 400 m pěšky dle ukazatele Raabova štola.

Kromě štoly bude zajímavá také procházka po naučné stezce Dědictví břidlice malebnou krajinou údolí řeky Moravice. Trasa stezky o délce 5 km vede kolem zaniklých dolů na břidlici, a to jak povrchových tak hlubinných.

Návštěvu štoly je nutno předem objednat na tel. čísle 722 085 248 nebo prostřednictvím webových stránek https://os-zaluzne.webnode.cz, kde vyplníte návštěvní formulář.

V podzemí se provádí po skupinách. Doba prodlídky je cca 30 minut, počet návštěvníků v jedné skupině: 10 osob.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele