Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou byl vybudován na levém břehu řeky Oslavy na skalnatém masívu a patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě.

Původně se jednalo o hrad ze 13. století, který byl v létech 1565-1578 přebudován moravskými pány ze Žerotína na honosné renesanční sídlo. Dodnes je zachován v téměř nezměněné podobě. Do rozsáhlého komplexu, jež je součástí zámku patří tzv. „Vlašský dvůr“ v předzámčí, anglický park a malá francouzská zahrada.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu vnitřních prostor uvidíte unikátní expozice gobelínů, historického nábytku či cenných obrazů. Také zámecká kaple zaujme svou pozoruhodnou architekturou nebo barokním mobiliářem. Místní knihovna se zase může pochlubit bohatým knižním fondem (více než 16 tisíc svazků knih včetně Bible kralické) či štukovou klenbou s ojedinělou freskovou výzdobou. Na vnitřním nádvoří nelze přehlédnout výzdobu renesančními arkádami. Apartmán hraběte Haugwitze je zase ukázkou života majitele zámku na přelomu 19. a 20. století.

Za působení rodu Haugwitzů se Náměšť stala kulturním centrem s bohatou hudební tradicí, na niž navazují i současné koncerty.

Po roce 1945 byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů zkonfiskován zemským národním výborem v Brně, aby se následně stal letním sídlem prezidenta republiky na Moravě.

Za národní kulturní památku by zámek v Náměšti nad Oslavou prohlášen v roce 2001 a od 1. ledna 2003 je ve správě Národního památkového ústavu.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele