Výlet do údolí Divoké Oslavy kolem Velkopolského potoka

04:30 8.5 km

V přeměněných horninách vytvořila řeka Oslava v průběhu několika miliónů let řadu významných zahloubených meandrů. Dlouhý rovný úsek údolí tzv. Dlouhá oslava vznikl podél tektonického zlomu. Pestrá nabídka lesních i nelesních stanovišť umožňuje společný výskyt rostlin a živočichů ze zcela rozdílnými nároky na prostředí.

Řeka Oslava

Na tento výlet kolem Národní přírodní rezervace Divoká Oslava ke kaňonu nespoutané řeky Oslavy je možnost se vydat z Náměště nad Oslavou nebo Kralic nad Oslavou. Pokud vyrazíte z Náměště nad Oslavou budete se držet červené turistické značky po které vede částečně také cyklostezka 5106 (Mlynářská). Po necelých dvou kilometrech dojdete k jedné ze čtyř alejí kolem Velkopolského dvora - Alej ke mlýnu. Procházka alejí je zakončena železničním přejezdem, za kterým odbočíte do leva (stále po červené) a pokračujete dál, než dojdete k rybníčku Kolomaznice.

rybníček Kolomazince

Na toto místo se dá také pohodlně dojít z Kralic nad Oslavou z větší části po cyklostezce 5182 a napojením na již zmiňovanou Alej ke mlýnu.

U tohoto rybníčku si můžete dát příjemnou přestávku na svačinu v krytém přístřešku s lavicemi a stolem.

Přístřešek u rybníčku Kolomaznice

Po malém odpočinku se můžete přesunout opodál (cca po 50 m od rybníčku sejdete z červené kolem Velkopolského potoka) a osvěžit chladnou vodou ze studánky u Velkopolského mlýna, kde naleznete také krytý přístřešek s posezením.

studánka u Velkopolského mlýna

Zpátky na červenou a zhruba po 900 m chůze se cesta stáčí (mimo červenou) na místo, kde se nachází mostek přes řeku odkud lze dojít až na místo, kde se nachází pozůstatky hradu Zňátky. Pozor! Mostek přes řeku i pozůstatky hradu Zňátky se již nacházejí v NPR Divoká Oslava.
Zůstaňte tedy na červené a dojděte až k rozcestníku "U Vlasáka - levý břeh" a na konci areálu LDT Jiskra je možné se dostat přes řeku Oslavu. Na druhé straně řeky se u rozcestníku "U Vlasáka - pravý břeh" vydáte po zelené turistické značce, která Vás zavede na vrchol Kleštěnce (422 m), kde si opět můžete dát malý odpočinek v zastřešeném přístřešku na Kleštěnci.

Z Kleštěnce se přes Zňátky po zelené turistické značce dostanete až zpátky do Náměště nad Oslavou.

Trasu je možno absolvovat pěšky nebo na kole a zvládnou ji bez problému i děti nebo rodiče s kočárkem. Jediné místo, kde se můžete trochu zaseknout je přechod přes řeku Oslavu "U Vlasáka" z levého na pravý břeh.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele