Zámek Červená Lhota

V obci Pluhův Žďár poutá oči návštěvníků pohádkovým kouzlem novorenesančně přestavěný zámek Červená Lhota, jenž se nachází na skalnatém ostrůvku, obklopeném hladinou rybníka.

Historie zámku

Zámek nechal vystavět Jan Kába z Rybňan, který Lhotu vlastnil od roku 1530 na místě středověké tvrze, prvně zmiňované roku 1465.
Na stavbě se podílel Hans Vlach z Českých Budějovic. Charakteristická úprava fasády zámku se poprvé promítla do jeho názvu – Červená Lhota roku 1602.
Po roce 1641 uskutečnil barokní přestavbu jindřichohradecký pán Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Shönburgové vlastnili zámek mezi lety 1835–1945 a byli posledními šlechtickými majiteli.
Podobu zámku, tak jak ji známe nyní získal na počátku 20. století podle návrhu Humberta Walchera z Motheimu.

Čtyři křídla uspořádaná kolem vnitřního nádvoří tvoří základní půdorys zámku. Původní tvrz pak připomínají tři gotické, ve skále tesané sklepy a klenby v přízemí. V čele vstupního křídla stojí hranolová branská věž s portálem z roku 1641.

K zámku patří také samostatně stojící renesanční kaple Nejsvětější trojice nacházející se na břehu rybníka a okolí panského sídla pak dotváří krajinářský park.

Prohlídkové okruhy

Zámek Červená Lhota nabízí návštěvníkům tři prohlídkové okruhy díky kterým si můžete prohlédnout interiéry, podkrovní pokoje nebo sklepení.

Historické interiéry prvního patra

Základní prohlídkový okruh představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku. Jednotlivé funkce místností logicky rozdělují patro na část reprezentační, společenskou, soukromou a hostinskou.

Podkrovní pokoje

Pokoje posledních dětských majitelů zámku plné historických hraček. Podkroví zámku vzniklo až při poslední přestavbě v letech 1902 až 1910. Jde o největší půdní vestavbu z korku na světě.

Sklepení

Expozice představuje tři pozoruhodné sklepní prostory z části zapuštěné do skal. Prohlídka je vhodná pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.

Zajímavosti

V dobách třicetileté války vlastnil zámek Antonio Bruccio, který nechal postavit kamenný most vedoucí k zámku na místě staršího dřevěného a také založil lázně v nedaleké Deštné. Léčivý pramen zázračně objevila jistá Kateřina Urbánková v r. 1599 na místě později objeveného pramene: „Zjevil se jí na poli vysoký muž s mládenečkem nad sníh bílým. Pozdvihl ruku k nebesům, hlavu třikrát sklonil a zmizeli. Na místě vyprýštily tři pramínkové léčivé vody.“

Na zámku bylo natočeno několik filmových a televizních pohádek, jako například Zlatovláska nebo také film Svatby pana Voka.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele